01 września 2014

Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach

Opracowanie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

 

Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach

 

XIII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka odbył się w dniach 23-24.08.2014 roku na terenie powiatu leszczyńskiego, w Wilkowicach, w gminie Lipno.

P1010141

Podczas wystawy oglądać było można 170 sztuk traktorów oraz inne zabytkowe sprzęty: silniki stacjonarne, młocarnie, snopowiązałki, kombajny, lokomobile, pługi oraz inne sprzęty wykorzystywane w rolnictwie. Podczas wystawy spotkało się ponad 180 kolekcjonerów z polski i zagranicy. Tradycyjnie w trakcie imprezy odbywał się korowód starych ciągników ulicami Wilkowic. W tym roku uhonorowano kolekcjonerów zaangażowanych w odnawianie i kolekcjonowanie starych maszyn rolniczych. Tytuł „Kolekcjonera Roku 2014" otrzymali: Genowefa i Marian Jasiorowscy, Paweł Nowak i Hieronim Klecha. Podobnie jak w zeszłym roku przeprowadzono konkurencje siłowe „Traktor Pulling" i sprawnościowe „Odpalanie korbą" oraz „Odpalanie bum baja". W miejsce pokazów polowych odbyły się pokazy młócenia zboża. Odwiedzający wystawę rolnicy mogli uzyskać porady od instytucji pracujących na rzecz rolnictwa: ARiMR, ARR, KRUS oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Zespołu Doradczego w powiecie leszczyńskim. Wystawę w Wilkowicach w tym roku odwiedziło ponad 17000 osób.

Przybywający na wystawę miłośnicy starego sprzętu ciągle mogą zobaczyć „nowe" eksponaty. Kolekcjonerzy nie ustają w poszukiwaniach ciągle nowych okazów zabytkowej techniki rolniczej.

Ilona Górska

Kamila Stachowiak

Zespół Doradczy w powiecie leszczyńskim

P1010143

P1010139

P1010146

Czytany 2518 razy Ostatnio zmieniany 01 września 2014

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.