29 sierpnia 2014

Karta Dużej Rodziny - do czego uprawnia i kto może z niej skorzystać?

Opracowanie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Karta Dużej Rodziny – do czego uprawnia i kto może z niej skorzystać?

Rada Ministrów przyjęła program wspierania rodzin wielodzietnych. W ramach programu wydawane są Karty Dużej Rodziny. Mogą z niej skorzystać także rodziny rolnicze. Karta taka przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

 

 

kdr1

 

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny".


Wniosek o wydanie karty, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek w miejscowym ośrodku pomocy społecznej w gminie na terenie której zamieszkuje. Bezpłatna karta wydawana jest każdej osobie zgłoszonej we wniosku, która spełnia wyżej wymienione kryteria. Karta posiada jeden ogólnopolski wzór. Ma takie wymiary jak karta płatnicza czy kredytowa. Karta Dużej Rodziny jest spersonalizowana. Znajduje się na niej imię i nazwisko oraz numer PESEL jej posiadacza. Dodatkowo podana jest data ważności karty, jej numer, skrót „KDR" pisany alfabetem Braille'a oraz elementy zabezpieczające przed jej podrobieniem.


Miejsca, w których przysługują zniżki, oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać z karty, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Wykaz uprawnień przysługujących na podstawie programu znajduje się na stronie internetowej: www. rodzina.gov.pl. Można także dzwonić na infolinię nt. Karty Dużej Rodziny: (22) 529 06 81, (22) 661 11 99.

Czytany 3986 razy Ostatnio zmieniany 29 sierpnia 2014

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.