27 czerwca 2014

"Dzień Otwartej Zagrody" w powiecie leszczyńskim

Opracowanie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
"Dzień Otwartej Zagrody" w powiecie leszczyńskim

Zespół Doradczy w powiecie leszczyńskim w dniu 12 czerwca zaprosił producentów rolnych na "Dzień Otwartej Zagrody". Spotkanie szkoleniowe odbyło się w gminie Rydzyna w Gospodarstwie Rolno-Hodowlanym Janiny i Leszka Prałatów w Nowej Wsi. Jest to jedno z czterech gospodarstw demonstracyjnych zlokalizowanych na terenie powiatu leszczyńskiego.

Państwo Prałatowie prowadzą gospodarstwo od 1979 roku. Początkowo zajmowali się produkcją żywca wieprzowego i wołowego oraz produkcją roślinną. Systematycznie powiększali areał swojego gospodarstwa i w roku 1999 podjęli decyzję o rozpoczęciu hodowli zarodowej trzody chlewnej. Zaczęli produkować loszki i knurki hodowlane rasy WBP. W 2010 roku rozszerzyli produkcję materiału hodowlanego o nowe rasy. Aktualnie oferują w ciągłej sprzedaży loszki WBP, WWP*PBZ(F1), Duroc oraz knurki Duroc*Pietrain, Duroc, WBP. Wspólnie z rodzicami prowadzeniem gospodarstwa zajmuje się syn Bogusław oraz współpracuje drugi syn Krzysztof – lekarz weterynarii. Aktualnie gospodarstwo uprawia około 65 ha użytków rolnych i utrzymuje średnio 65 loch rasy WBP i 18 sztuk rasy Duroc. Oprócz materiału hodowlanego gospodarstwo sprzedaje rocznie około 1800 tuczników, o średniej mięsności na poziomie 58-59%. Prowadzona przez gospodarstwo działalność hodowlana została wielokrotnie doceniona podczas konkursów i wystaw hodowlanych. Gospodarstwo wielokrotnie zdobywało czempionaty i wiceczempionaty podczas wystaw zwierząt hodowlanych. W 2012 roku zdobyło: czempionat w kat. knurów mieszańcowych na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Sielinku, czempionat w kat. loszek F1na RWZH w Sielinku. W 2013 roku otrzymało czempionat w kategorii knurów mieszańcowych na RWZH w Sielinku oraz czempionat w kat. Loszek F1 na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu. W 2010 roku gospodarstwo otrzymało tytuł Najlepszego Gospodarstwa Wielkopolski i statuetkę „Siewcy". Podczas tegorocznej wystawy zwierząt hodowlanych w Sielinku także otrzymało dwa tytuły czempiona i dwa tytuły wiceczempiona.

P1010457

 

P1010496

 

Uczestnicy "Dnia Otwartej Zagrody" mogli także zapoznać się z wynikami demonstracji nt.: "Prośrodowiskowe technologie w gospodarstwie rolnym - mata sanitarna z włókien naturalnych", którą realizowała Wioletta Kmiećkowiak (WODR Poznań) oraz wysłuchać wykładu dr inż. Jerzego Mańkowskiego na temat "Możliwości wykorzystania włókien naturalnych w rolnictwie" z Instytutu Włókien Naturalnych i Zielarskich w Poznaniu, Zakład Innowacyjnych Technologii Włókienniczych. W dalszej części spotkania wysłuchano wykładu Andrzeja Obsta (WODR Poznań) na temat integrowanej ochrony roślin uprawnych – rozpoznawania patogenów (chorób) i ich efektywnego zwalczania. O zmianach w zasadach rozliczania podatku VAT w gospodarstwach ogrodniczych i rolnych poinformował Jarosław Górski (WODR Poznań).

P1010472

P1010468


Następnym punktem spotkania była prezentacją odmian zbóż i rzepaku uprawianych w gospodarstwie demonstracyjnym Państwa Janiny i Leszka Prałatów. Producenci rolni mogli dowiedzieć się o technologiach uprawy stosowanych w gospodarstwie. Pobyt na poletkach uprawowych był doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń uczestników spotkania na temat agrotechniki upraw polowych.

Kamila Stachowiak

Zespół Doradczy w powiecie leszczyńskim

P1010486

P1010492

 

Czytany 3015 razy Ostatnio zmieniany 27 czerwca 2014

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.