10 czerwca 2014

Ułatwianie startu młodym rolnikom - nabór wniosków

Opracowanie: Kamila Stachowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Ułatwianie startu młodym rolnikom – nabór wniosków

Do 21 czerwca 2014 roku można jeszcze składać wnioski o uzyskanie wsparcia w ramach działania Ułatwianie startu młodym rolnikom, realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 100 tysięcy złotych może by udzielana dwóm grupom osób. Grupa I – kandydaci na młodych rolników, którzy dopiero planują przejęcie gospodarstwa i rozpoczęcie (po raz pierwszy) prowadzenie działalności rolniczej. Grupa II – posiadacze gospodarstw, to osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy posiadają już gospodarstwa, ale rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 15 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy.
Trzeba utworzyć gospodarstwo o powierzchni równej co najmniej średniej krajowej czyli 10,42 hektara. W przypadku województw, gdzie średnia powierzchnia gruntów jest niższa od krajowej, na początek wystarczy aby młody rolnik miał gospodarstwo o powierzchni równej co najmniej średniej wojewódzkiej, z tym że w ciągu 3 lat od otrzymania pomocy musi je powiększyć do średniej krajowej.

images_14

Najważniejszą zmianą tegorocznego naboru jest zwiększenie kwoty pomocy, którą może otrzymać młody rolnik. Teraz premia wyniesie 100 tys. zł a poprzednim naborze było to 75 tys. zł. Dłuższy też będzie termin na uzupełnienia wykształcenia przez młodych rolników, w przypadku wystąpienia tzw. siły wyższej. Dotychczas było tak, że rolnicy, mieli na uzupełnienie wykształcenia 3 lata od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu wsparcia. Teraz, termin ten został wydłużony do 3 lat i 9 miesięcy, ale tylko w przypadku wystąpienia tzw. siły wyższej np. zamknięcia szkoły do której uczęszczał rolnik. Ta zmiana dotyczy także beneficjentów z lat ubiegłych, ale muszą oni udokumentować zaistnienie szczególnych zdarzeń losowych, które sprawiły, że wykształcenie zdobyli z opóźnieniem.
ARiMR będzie musiała szybciej niż w poprzednich naborach rozpatrzyć złożone wnioski. Do 50 dni zmniejszy się czas jaki będzie miała Agencja na weryfikację oraz pełną merytoryczną ocenę złożonych wniosków. Krótszy także będzie termin pozwalający na dokonanie przez młodych rolników uzupełnień i poprawek w złożonych wnioskach o pomoc. Po otrzymaniu z ARiMR wezwania do usunięcie braków formalnych, będą mieli na to tylko 7 dni. Dlatego ważne jest, aby młodzi rolnicy starali się przygotować bardzo starannie i dokładnie swoje wnioski o wsparcie, by uniknąć stresów związanych z krótkim terminem na wprowadzenie zmian i poprawek. W tegorocznym naborze nie będzie limitów finansowych przyznanych poszczególnym województwom, będzie natomiast jedna koperta finansowa dla całego kraju. O kolejności przysługiwania wsparcia zadecyduje liczba zdobytych punktów przez wnioskujących o uzyskanie premii dla młodych rolników. Będą one przyznawane na podstawie trzech kryteriów: powierzchnia użytków rolnych - maksymalnie można otrzymać 16 pkt. (im większe gospodarstwo tworzy młody rolnik rozpoczynając swoją samodzielną działalność tym dostanie więcej punktów); wykształcenia młodego rolnika - maks. 5 pkt. (im wyższe wykształcenie tym więcej punktów) oraz stopy bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo - maks. 5 pkt. (oznacza to priorytet dla rolników gospodarujących na terenach na których panuje wysokie bezrobocie). Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie przez rolnika starającego się o uzyskanie premii, co najmniej 7 punktów.
Pozostałe zasady przyznawania wsparcia z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" nie zostały zmienione w stosunku do tych, które obowiązywały w poprzednich naborach wniosków. Tegoroczny nabór wniosków jest już piątym zorganizowanym przez ARiMR w ramach realizacji PROW 2007 - 2013. Poprzednie zostały przeprowadzone w latach 2008 - 2011. ARiMR przyznała w ich wyniku blisko 1,6 mld zł wsparcia. Premie ułatwiające start zawodowy trafiły do ponad 23 tys. młodych rolników.
Działanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, do 6 czerwca 2014 roku 7050 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do biur gminnych Zespołu Doradczego w powiecie leszczyńskim.
Opracowano na podstawie informacji i materiałów zamieszczonych na stronie internetowej ARiMR.

images_13

Czytany 5503 razy Ostatnio zmieniany 10 czerwca 2014

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.