11 grudnia 2017

Pomóżmy przetrwać zimę.

Opracowanie: Piotr Szkudlarek
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(8 głosów)

            Zbliża się kolejny trudny okres w życiu zwierząt i ptaków. To zima. Jaka będzie tegoroczna, nikt z pewnością nie wie. Chociaż prognozy mówią raz o ciężkiej i długiej albo o bardzo ciepłej i krótkiej.

             Nie zwalnia nas to jednak z tego abyśmy nie zadbali o naszych pupili oraz o ich braci żyjących na wolności. Dokarmianie musi być stosowane przez cały okres zimowy. Jest  to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach i zwierzętach dziko żyjących. Podrzucanie jedzenia podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok.

            W gospodarstwie dużą rolę pełnią psy. Budy w których mają spędzić długie zimowe dni należy zabezpieczyć przed wiatrem, mrozem i śniegiem. Włóżmy do  środka dużo słomy, siana tak aby było im ciepło. Dajmy im możliwość wybiegania się zimą. Daje to pewność utrzymania odpowiednie temperatury organizmu. Podawajmy w miarę możliwości karmę wysokoenergetyczną z dużą ilością białka a wodę czystą i świeżą.

            W oborach i chlewniach należy utrzymywać odpowiednią temperaturę. Istotna jest duża ilość ściółki i czysta woda. Zwierzęta powinny być dobrze odżywione, zdrowe aby mogły przetrwać do wiosny.     

Źródło: „Gospodarz pl. Twój portal rolniczy”

Czytany 787 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.