12 października 2020

Gospodarstwo ekologiczne z powiatu konińskiego laureatem w ogólnopolskim konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne

Opracowanie: Elżbieta Dryjańska • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W piątek 9 października w Centrum Targowo-Kongresowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie k/Warszawy podczas Targów BIOEXPO Warsaw odbyło się podsumowanie XIII edycji ogólnopolskiego konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne.

W warunkach podwyższonego reżimu sanitarnego zebrali się najlepsi producenci ekologiczni z całej Polski. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazło się gospodarstwo Eko-Raj Macieja Tomczaka z Daninowa. Pan Maciej zajął II miejsce uhonorowane Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz nagrodą.

Ekologiczne gospodarstwo rolne Eko-Raj liczy 17,05 ha. Użytki rolne to grunty orne 8,29 ha i sady 0,40 ha. Rolnik specjalizuje się w produkcji warzyw, głównie na zbiór wczesny, o powierzchni około 1,6 ha. Uprawia również ziemniaki około 1,5 do 2 ha oraz mieszanki strączkowo-zbożowe. Po zbiorach warzyw wczesnych uprawia się rośliny na zbiór letni i jesienny. Pierwszy certyfikat gospodarstwo uzyskało w 2001 roku. Jednostką certyfikującą jest AgroBioTest Sp.zo.o. Pierwsze lata gospodarowania ekologicznego nie były łatwe. Problemy dotyczyły nie tylko aspektów produkcyjnych, ale i sprzedaży wytworzonych produktów. Od roku 2011, kiedy to uruchomiono w 100% ekologiczny Zielony Targ w Poznaniu, pan Maciej przy wsparciu siostry Barbary sprzedaje tam swoje ekoprodukty. Posiada tam stały punkt sprzedaży. Zielony Targ jest pierwszym przedsięwzięciem w Poznaniu, które zapewnia miłośnikom ekologicznej żywności stały dostęp do świeżych, wartościowych produktów, prosto z ekologicznych gospodarstw. Pan Maciej sprzedaje tam: pęczki szczypiorku, rzodkiewki, marchewki, pietruszki oraz buraczki, sałaty, ziemniaki, cukinie, seler, ogórki, koper oraz różnorodne zioła. Największą atrakcją są kwiatki cukinii, z których robi się wyśmienitą przystawkę.

Poszukiwanie przez klientów ekologicznych produktów stało się obecnie nie tylko modne. Wynika też coraz częściej z pogłębionej wiedzy i przekonań klientów, co do jakości produktu ekologicznego. Dawne metody sprzedaży to już historia. Obecnie są różnego rodzaju targowiska, w tym wspomniany wcześniej ekologiczny Zielony Targ w Poznaniu, na którym Eko-Raj jest obecny co sobotę oraz targ w Koninie, na którym we wtorki i piątki dostępne są warzywa, zioła i owoce z tego gospodarstwa. Zapotrzebowanie na dobrą, sprawdzoną i smaczną żywność jest obecnie na tyle duże, że pan Maciej nie musi już zastanawiać się, czy efekty jego pracy uda się sprzedać.

Gospodarstwo Eko-Raj prowadzone jest z wielką starannością, rzetelnie, w oparciu o najnowsze osiągnięcia nauki. Wszyscy członkowie rodziny zaangażowani w gospodarstwie cieszą się każdym skrawkiem ziemi i uzyskanym z niego plonem. Z pracy czerpią radość życia. Z ich oczu emanuje radość z tego co robią i z tego, co oferują swoim klientom. Patrząc na owoce pracy ich rąk z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że przyszłość polskiego rolnictwa jest również w rolnictwie ekologicznym. Płodów rolnych o takiej wartości nie zapewni żaden inny system produkcji, gdyż praca w gospodarstwie ekologicznym nie jest jedynie zwykłym wykonywaniem pracy zarobkowej, ale rodzajem szczególnej misji i niezwykłego powołania. Państwo Tomczakowie z wielkim znawstwem i należytym szacunkiem wprowadzają na rynek swoje produkty, obdarzając klientów produktem szlachetnym i jednocześnie cząstką siebie. Klienci natomiast wysoce cenią producentów i mają do nich pełne zaufanie.

Gratulujemy Panu Maciejowi i zachęcamy innych producentów rolnych, by nie bali się nowych wyzwań i z odwagą wchodzili na ścieżki ekologicznej produkcji rolnej. To się nie tylko opłaca, ale daje satysfakcję wprowadzania na rynek produktu najwyższej jakości. System ekologicznej produkcji rolnej idealnie wpisuje się w realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Czytany 117 razy Ostatnio zmieniany 14 października 2020