07 sierpnia 2020

Agroturystyka w reżimie sanitarnym wg wytycznych GIS w trakcie epidemii COVID-19

Opracowanie: Elżbieta Dryjańska • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

W reżimie sanitarnym, narzuconym przez epidemię koronawirusa, gospodarstwa agroturystyczne muszą umiejętnie pogodzić gwarancje komfortu wypoczynku gości z wymogami sanitarnymi określonymi w wytycznych GIS dla funkcjonowania turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki, w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Działania te są konieczne by zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zdrowia gościom/klientom gospodarstw oraz zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne osobom prowadzącym takie obiekty. Wytyczne GIS zostały podzielone na pięć części:

  1. Zasady ogólne w obiektach turystyki wiejskiej,
  2. Obiekty turystyki wiejskiej w tym przestrzeń komunikacyjna i usługi,
  3. Bezpieczeństwo zdrowotne osób prowadzących obiekty turystyki wiejskiej,
  4. Strefa gastronomiczna,
  5. Procedury postępowania w przypadku wykrycia osoby posiadającej symptomy zakażenia.

W załączeniu do artykułu wytyczne GIS (źródło: http//agroturystyka.pl).

W ostatnich dniach zanotowano w Polsce znaczne wzrosty liczby zakażeń. Trwa okres wakacyjny, czas wyjazdów i powrotów. Trwa przemieszczanie się w różne środowiska. Oglądamy to w medialnych doniesieniach i aż skóra cierpnie na ten widok. Zachowajmy szczególną ostrożność, nośmy maseczki, przyłbice, często myjmy ręce i dezynfekujmy je. Ważnym jest abyśmy dbali o siebie, bo w ten sposób dbamy również o innych. Najważniejsza jest nasza mądrość i rozsądek w codziennym postępowaniu. A jeśli przebywamy w obiektach turystyki wiejskiej bezwzględne stosujmy się do wdrożonych nakazów i przestrzegajmy wszystkich zaleceń zawartych w wytycznych GIS dla funkcjonowania turystyki wiejskiej w tym agroturystyki. Te wytyczne na pewno zostaną nam przedstawione przy zamawianiu usługi i zakwaterowaniu. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo zdrowotne gospodarzy oraz gości.

Obecnie główną atrakcją agroturystyki jest przestrzeń na wyłączność, jaką gospodarstwa agroturystyczne z powodzeniem oferują i gwarantują gościom. Wielu to docenia i z agroturystyki korzysta. W załączniku do artykułu są wszystkie wytyczne. Zalecam, żeby wcześniej zapoznać się z nimi po to, by na wymarzonym urlopie było w pełni bezpiecznie, co z kolei przełoży się na dobry wypoczynek, tak ważny w tym trudnym i szczególnym dla nas wszystkich roku.

Czytany 510 razy Ostatnio zmieniany 07 sierpnia 2020