20 marca 2020

Koronawirus – w trosce o siebie i członków rodziny

Opracowanie: Elżbieta Dryjańska • Zamieszczenie: Liliana Tatara
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
 • PDF
 • Wydrukuj
 • Email

Elżbieta Dryjańska – Drodzy Rolnicy!

W Polsce w ostatnich dniach życie zmieniło się diametralnie. I choć Wam, jako mieszkańcom wsi, łatwiej jest ograniczyć kontakty w skupiskach ludzi, to jednak musicie Państwo bardzo uważać, by maksymalnie obniżyć ryzyko zarażenia siebie i bliskich. Jeśli macie dylemat, czy powinniście być aż tak ostrożni, to jest obecnie oczywiste, że powinniście być ostrożni dużo bardziej. Po pierwsze trzeba zachować do wszystkiego bezpieczny dystans – fizyczny, ale także do robienia maga zapasów. Wydawać by się mogło, że mieszkańcy wsi, w tym Rolnicy, są w o wiele lepszej sytuacji, bo w dużych skupiskach ludzkich aż tak często nie przebywają. Ale takie podejście ma ten, kto myśli, że Rolnik tylko w polu pracuje lub w swojej zagrodzie a poza tym przebywa wyłącznie w domu.
Niestety, nie jest to prawdą. Codzienne relacje międzyludzkie Rolników są rzadsze i mniej liczne niż mieszkańców miasteczek czy miast, nie mniej jednak macie Państwo teraz więcej potrzeb związanych z pracą w gospodarstwie: jeździcie do miasta po środki do produkcji rolnej, załatwiacie liczne i konieczne sprawy urzędowe, korzystacie z usług medycznych. W Waszych rodzinach są osoby, które pracują poza miejscem zamieszkania bądź świadczą rozmaite usługi. Funkcjonujecie na rynkach rolnych, oddajecie mleko, sprzedajecie tuczniki, bydło, brojlery, kaczki, gęsi, jaja, warzywa, owoce, itp. Macie różne kontakty, niezbędne w życiu gospodarczym, może mniej liczne, ale za to z osobami z różnych powiatów, z różnych miejscowości, województw. Choć te czynności zostały mocno ograniczone w ostatnich dwóch tygodniach, to będą zachodzić, bo gospodarstwa nie da się zamknąć.
Dlatego bezwzględnie troszczcie się o siebie i bliskich stosując poniższe zasady:

 • Jak najwięcej spraw załatwiajcie przez telefon i Internet, nie osobiście!
 • Jeśli konieczne jest osobiste załatwienie sprawy, korzystajcie ze swojego samochodu, unikajcie autobusów i pociągów;
 • Myjcie ręce, jeszcze częściej niż zwykle i dłużej, wodą z mydłem, kiedy przebywaliście poza domem albo, kiedy wracacie do domu;
 • Nie dotykajcie ręką twarzy;
 • Nie witajcie się z innymi podając rękę, choć może wydawać się to niegrzecznym;
 • Unikajcie pomieszczeń, zwłaszcza sklepów, aptek, w których w zamkniętej przestrzeni przebywa dużo osób. Zakupy róbcie rzadziej, na przykład raz w tygodniu, aby ograniczyć kontakt z większą grupą przypadkowych ludzi w sklepie. Kontrolujcie ilość osób w tych miejscach, warto przyjść trochę później;
 • Unikajcie wszystkich niekoniecznych kontaktów z sąsiadami i z przypadkowymi ludźmi;
 • Zbliżają się Święta Wielkanocne – wiele osób pracujących za granicą to Wasza rodzina. Ich powrót będzie wymagał kwarantanny, szczególnej uwagi, wtedy jeszcze bardziej zwróćcie uwagę, by jak najbardziej ograniczyć relacje.

Niełatwy to czas dla nas wszystkich. Nagle świat się zatrzymał a my w wiecznym pośpiechu, w ciągłym biegu po coś musimy nagle nauczyć się cierpliwości i pokory wobec siły natury. Niełatwy to czas, ale może dobry np. na uporządkowanie dokumentów?

Czytany 232 razy