19 grudnia 2018

Jak wykonać świąteczny stroik?

Opracowanie: Magdalena Kopeć • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Jak wykonać świąteczny stroik? M. Kopeć

W sklepach, kwiaciarniach i na straganach pełno jest różnych świątecznych ozdób. Są przepiękne i kolorowe, bardzo gustowne i subtelne, ale też wiele kiczowatych. Na pewno nad niektórymi ktoś się napracował, dlatego też bajecznie kosztują. I pewnie z tych względów chętniej samodzielnie dekorujemy dom na święta zdając się na własną, bogatą wyobraźnię.
Zrobienie stroika, który może ozdobić świąteczny stół, zawisnąć w oknie, jako ozdoba wisząca lub na żyrandolu a także posłużyć, jako drobny upominek dla przyjaciół wcale nie jest trudne. Jedynym problemem jest znalezienie czasu na jego wykonanie, którego w świątecznej gorączce bardzo brakuje.

Teraz do dzieła i jak kiedyś Adam Słodowy (kto pamięta?) zaczynamy: do zrobienia stroika przedstawionego na zdjęciach potrzebna będzie bombka styropianowa, o dowolnej średnicy (tu użyto 12cm). Taką bombkę najpierw nakłuwamy drutem florystycznym by mieć uchwyt, potem malujemy klejem (np.: Vikol) i oprószamy sztucznym śniegiem. Czekamy aż wszystko wyschnie. Następnie gromadzimy ozdoby typu zielone gałązki świerku lub tui, szyszki, małe bombki świąteczne, koraliki, mogą być też jakieś srebrne lub złote guziki, cekiny, ozdobne tasiemki, sznurek, klej na gorąco.

    

Koncepcje wykonania stroika zależne są od gustu wykonującego. Na zdjęciach opiera się na dekoracji gałązkami i ozdobami góry bombki. Drut florystyczny, który zamocowaliśmy wcześniej ułatwia pracę nad bombką a na koniec można z niego zrobić uchwyt do wstążki lub krótko przyciąć. Dalej ozdabiamy bombkę: na zamocowane gałązki klejem na gorąco przyczepiamy szyszki (można też umocować je za pomocą drutu), małe bombeczki, koraliki, ozdobne patyki, sznurek. Można też dodać połysku spryskując delikatnie brokatem, ale niekoniecznie. Do uchwytu mocujemy ozdobną wstążkę.

   

Gdy już stroik jest gotowy pozostaje decyzja czy go sprezentować czy zostawić sobie? Proponuję w zależności od wykonania: jeżeli wyszedł świetnie zostawić sobie a jeżeli tak sobie podarować ;))

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 2018

Czytany 1001 razy Ostatnio zmieniany 19 grudnia 2018