12 czerwca 2017

Święto Sadowników w powiecie konińskim

Opracowanie: Ryszard Michalski • Zamieszczenie: Liliana Tatara
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
 • PDF
 • Wydrukuj
 • Email
 • Galeria
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

"Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły, niech no tylko zakwitną jabłonie"… śpiewała Halina Kunicka a każdy przyzna, że kwitnące, piękne sady jabłoniowe to nasza wizytówka narodowa, nasza tradycja i kawałek polskości. I gdybyż jeszcze kwitnące sady miały moc zmieniania świata na lepszy…

Na szczęście my tu na prowincji nie politykujemy, nie oglądamy gadających głów i dzięki temu z wolną od sieczki telewizyjnej głową spokojnie pracujemy. W międzyczasie oczywiście pożytecznie bawimy się. Tak też było 3 czerwca br, kiedy obchodziliśmy, jak co roku o tej porze, Święto Konińskich Sadowników. I jak co roku również gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „Ogród" państwa Małgorzaty i Andrzeja Kossowskich w Zakrzewku, w gminie Sompolno. Uczestników imprezy przywitał gospodarz pan Andrzej Kossowski oraz prezes Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw w Sompolnie pan Rafał Pyster. Na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć wystawców ze swoją ofertą handlową:

 1. Firma „Polsad" ze Starego Miasta – ciągniki i wózki widłowe.
 2. Firma „Michał Wróblewski" z Ruchennej – opryskiwacze, części zamienne do nich oraz atestacja opryskiwaczy.
 3. Firma DESIO Barbara Bill z Częstochowy – Huwa-San TR 50.
 4. Inni wystawcy – sadownicy świadczący usługi dla osób zainteresowanych.

Spotkanie uświetniły wykłady związane z ochroną sadów:

 1. Michał Szklarz – Produkcja owoców w Chinach.
 2. Przedstawiciel firmy ADAMA – Przerzedzanie zawiązków jabłoni i gruszy przy wykorzystaniu preparatu BREVIS.
 3. Pan Leszek Orlikowski – Wykorzystanie preparatu Huwa-San TR 50 w sadownictwie.
 4. Barbara Błaszczyńska – Aktualne zagadnienia związane z ochroną sadów.

Oficjalna część spotkania zakończyła się lustracją sadu i omówieniem spodziewanych zagrożeń ze strony patogenów i insektów oraz nieprzyjaznych zjawisk atmosferycznych, które jeszcze mogą zagrozić sadom. Przy stoiskach firmowych można było uzyskać fachowe porady i informacje na temat aktualnych nowości na rynku np.: „Żywa fabryka azotu- Rhizosum N” – produktu, który w swoim składzie zawiera mikroorganizmy zdolne do wiązania azotu atmosferycznego – bakterie Azotobacter vinelandii. Po części oficjalnej spotkanie sadowników trwało do późnych godzin przy ognisku oraz dźwiękach muzyki wykonywanej przez zaproszony zespół.

Sadownicy konińscy pomimo różnych przeciwności losu dotyczących produkcji są oddani swojej pracy, ciągle dokształcają się i doskonalą technologie. To coroczne święto w czerwcu jest już tradycją, która łączy przyjemne z pożytecznym, łączy pokolenia, kształtuje wspólne idee i buduje mosty porozumienia. To bardzo cenne doświadczenia. Do zobaczenia za rok.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw w Sompolnie, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agrosimex Sp. z o.o., ADAMA, Fruit Garden, GPO Royal oraz Fructis natomiast sponsorami: Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw w Sompolnie, Agrosimex Sp. z o.o., DESIO Barbara Bill z Częstochowy, ADAMA, Fruit Garden, GPO Royal oraz Fructis.

autor zdjeć: Ryszard Michalski

Czytany 559 razy Ostatnio zmieniany 13 czerwca 2017