30 grudnia 2016

Podsumowanie działalności LGD – sadowniczej

Opracowanie: Ryszard Michalski • Zamieszczenie: Liliana Tatara
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W roku 2016 odbyły się w Sompolnie, w powiecie konińskim, cztery spotkania Lokalnej Grupy Dyskusyjnej sadowniczej, której tematem wiodącym była „Produkcja owoców wysokiej jakości”.

Pierwsze spotkanie miało miejsce 25 stycznia. Omówiono zagadnienia związane z ochroną sadów przed chorobami w początkowym okresie wegetacji a w szczególności ochronę przed parchem jabłoni oraz uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych. Przypomniano o zwalczaniu nasionnicy trześniówki w uprawach drzew pestkowych - czereśni i wiśniPrzeprowadzono wykład na temat integrowanej ochrony roślin sadowniczych: metody, które można wykorzystać przy zagrożeniu wystąpieniem muszki plamoskrzydłej Drosophila suzuki z uwzględnieniem tego, co owad ten atakuje w pierwszym momencie: owoce jagodowe: truskawki, maliny, borówki, jeżyny oraz owoce pestkowe: czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele, śliwki. Na końcu spotkania sadownicy zaproponowali zorganizowanie wyjazdu na targi specjalistyczne. Poruszono również sprawę obowiązku prowadzenia ewidencji zabiegów środkami ochrony roślin, uczestnictwa w kursach chemizacyjnych oraz okresowych badaniach technicznych opryskiwaczy.

Drugie spotkanie odbyło się 4 maja. Na spotkaniu omówiono ochronę jabłoni przed chorobami i szkodnikami, które będą występowały w okresie wegetacyjnym: parch i mączniak jabłoni, mszyce, przędziorki, zwójki, owocówki i pordzewiacze. Zwrócono uwagę na niedobory składników pokarmowych w roślinach sadowniczych i uzupełnienie ich w formie poza korzeniowej, min: na niedobór wapna, a zwłaszcza na temperatury, w jakich może być wapno stosowane w zależności od formy użytkowej i składu. W uprawach drzew pestkowych przypomniano o zwalczaniu brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, a także drobnej plamistości liści drzew pestkowych. Wspomniano też muszce plamoskrzydłej Drosophila suzuki, o monitoringu upraw sadowniczych przy wykorzystaniu pułapek feromonowych, które na terenie gminy Sompolno są założone w trzech miejscach: na plantacji czereśni i na dwóch plantacjach borówki amerykańskiej. Poruszono też tematy finansowania inwestycji w gospodarstwie rolnym z uwzględnieniem funduszy unijnych i krajowych, w tym kredytów preferencyjnych i klęskowych.

Trzecie spotkanie odbyło się 4 października. Poruszono na nim temat chorób przechowalniczych występujących u jabłoni tj.: gorzka zgnilizna, szara pleśń, parch przechowalniczy oraz gorzka plamistość podskórna. Dyskutowano również o tym, że po wystąpieniu gradu konieczne jest jak najszybsze wykonanie zabiegów zabezpieczających uszkodzone owoce i drzewa przed atakiem chorób np.: jednym z preparatów Merpan, Captan lub Topsin osobno lub razem oraz o tym, że pod koniec okresu wegetacji, wraz z początkiem opadania liści (najczęściej po pierwszych przymrozkach) należy wykonać zabieg mocznikiem w ilości 40-50 kg/ha. Ograniczy on występowanie parcha w roku przyszłym poprzez brak warunków do przezimowania grzybni parcha (szybszy rozkład liści).

Czwarte spotkanie odbyło się 8 listopada. Głównym tematem dyskusji był zbyt owoców i trudności związane z eksportem jabłek oraz omówienie skutków tych trudności. Poruszono również tematy: zasad wycofania nadprodukcji jabłek z rynku przy wsparciu Agencji Rynku Rolnego oraz kwestii negatywnego wpływu przymrozków wiosennych na wielkość i ilość plonów w roku bieżącym na poszczególne gatunki upraw sadowniczych.

W ciągu roku oprócz spotkań LGD sadownicy wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Warszawy na „Targi Sadownictwa i Warzywnictwa” oraz w imprezach masowych: „Święto Sadownika” i „Sompoleńskie Święto Sadów”.

Czytany 391 razy Ostatnio zmieniany 30 grudnia 2016