16 marca 2017

Rok z działalności Stowarzyszenia Producentów Rolnych Gminy Baranów

Opracowanie: Piotr Twardowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Spotkanie Stowarzyszenia Producentów Rolnych Gminy Baranów Spotkanie Stowarzyszenia Producentów Rolnych Gminy Baranów W. Szkopek

             

Jak co roku, kiedy na polach zima ustępuje, a rolnicy zaczynają powoli przygotowania do kolejnego sezonu odbywa się Walne Zebranie Stowarzyszenia Producentów Rolnych Gminy Baranów. Tegoroczne spotkanie Zarząd Stowarzyszenia, w składzie: Roman Taborski – prezes, Stanisław Kulak – wiceprezes, Jerzy Florczak – skarbnik, oraz Marian Latusek - członek, zorganizował 22 lutego w Motelu ES Baranów.

Jak podkreślał w swoim sprawozdaniu z działalności Prezes Pan Roman Taborski „Stowarzyszenie obecnie liczy 73 członków i jest to największa organizacja skupiająca rolników z powiatu kępińskiego. Stowarzyszenie to funkcjonuje od 2000 roku. Przez te lata staraliśmy się wspólnie stawiać czoła problemom z jakimi boryka się nasze rolnictwo a było i jest ich niemało”. Głównymi działaniami jakimi zajmuje się Stowarzyszenie Producentów Rolnych Gminy Baranów jest zaopatrzenie swoich członków w środki do produkcji rolnej. Bardzo owocna współpraca z firmą Agro-Efekt przynosi korzyści obydwu stronom. Zorganizowanie wspólnych zakupów a co za tym idzie zakup większych partii środków do produkcji pozwala na uzyskanie korzystniejszych cen oraz ułatwia logistykę dystrybucji – podkreślają zgodnie członkowie Zarządu. Również w tym roku przedstawiciel firmy Agro Efekt Pan Marek Duda przedstawił zebranym najnowszą ofertę handlową, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Niemniej ważnym elementem działalności jest współpraca z organizacjami okołorolniczymi. Wymienić tutaj należy przede wszystkim Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Kępnie, BP ARiMR w Kępnie, PIORIN , KRUS czy Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kępnie. Przedstawiciele tych instytucji co roku są mile witani na spotkaniu. W tym roku również nie zawiedli. Jak podkreśla Pani Wioletta Szkopek Kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego „współpraca uskłada się bardzo dobrze… zawsze staramy się słuchać rolników i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Takie spotkania są doskonałą okazją do tego.” Zarząd Stowarzyszenia może pochwalić się kilkunastoletnim dorobkiem. Doświadczenie i współpraca Członków Zarządu to podstawa działalności. Zarząd cieszy się sporym zaufaniem członków. W niemal niezmiennym składzie funkcjonuje od samego początku. Te siedemnaście lat to olbrzymie doświadczenie, które procentuje. Jak wynika ze sprawozdania finansowego przedstawionego przez Skarbnika Pana Jerzego Florczaka rok 2016 zamknął się dodatnim wynikiem finansowym. To ważne i cieszy bo jak wiadomo nie da się funkcjonować nie mając zaplecza finansowego. Grupy nieformalne są popularną formą współpracy rolników. Wiadomo, że często łatwiej jest coś zrobić we współpracy z innymi ludźmi. Rolnicy pożyczają sobie zatem wzajemnie maszyny, czy wymieniają między sobą usługi. Czasami okazuje się, że można taniej kupić np. nawozy, ale trzeba "wziąć" większą ilość – rolnicy umawiają się wtedy, że kupią je razem. Taka forma współpracy ma długą tradycję i jest atrakcyjna - nie trzeba jej rejestrować, nie ma żadnej biurokracji - tak nie lubianej nie tylko na wsi. Jednakże coraz częściej docierają do nas głosy o chęci zmierzania do formalizacji działania grupy. Rolnicy dostrzegają korzyści nie tylko we wspólnym zaopatrywaniu ale również sprzedaży a formalizacja grupy sprawi, że będą dobrym, stabilnym i pewnym partnerem dla potencjalnych kontrahentów.

Paweł Stasiak PZDR w powiecie kępińskim

Czytany 516 razy Ostatnio zmieniany 17 marca 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.