22 stycznia 2015

Realna zmiana stawek dopłat do materiału siewnego na niższe

Opracowanie: Piotr Twardowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

spadek_cen_za_kwal2Od 15. stycznia w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego lub sadzeniowego w kategorii elitarny lub kwalifikowany.
W tym samym czasie resort rolnictwa przedstawił projekt nowego rozporządzenia w sprawie zmiany stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem elitarnym lub kwalifikowanym i przesłał go do konsultacji branżowym związkom oraz Krajowej Radzie Izb Rolniczych.

 

Nowy projekt zawiera jednak niekorzystne dla rolników zapisy. Mówią one o zmniejszeniu stawek dopłat, które dla materiału w kategorii elitarny lub kwalifikowany mają być następujące:

dopłata do 1 ha zbóż i mieszanek ma być zmniejszona ze 100 do 80 zł,
dopłata do 1 ha roślin strączkowych ma być zmniejszona ze 160 do 130 zł,
dopłata do 1 ha sadzeniaków ziemniaka ma być zmniejszona z 500 do 400 zł.

Łatwo domyślić się, że takie propozycje nie spotkają się z entuzjazmem związków branżowych i rolników. Po konsultacjach projekt rozporządzenia trafi do zatwierdzenia przez Radę Ministrów i wejdzie w życie po dwóch tygodniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Tym samym rząd zmieni reguły podczas gry, bowiem rozporządzenie wejdzie w życie w trakcie przyjmowania wniosków przez ARR. Można więc przypuszczać, że rolnicy, którzy złożą wnioski o dopłaty do materiału siewnego w terminie od 15. stycznia do dnia wejścia w życie nowych przepisów otrzymają je jeszcze w niezmniejszonej wysokości. Natomiast ci producenci, którzy złożą swoje wnioski po wejściu w życie nowego rozporządzenia otrzymają już zmniejszone płatności. Warto więc jak najszybciej wypełnić wniosek i dostarczyć go do oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego. bcz

 
Źródło: www.topagrar.pl z dn.21.01.2015 r.

 

Czytany 2609 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.