17 września 2010

Dni Pola Pągów 2010

Opracowanie: Marcin Rachel
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

TRADYCYJNY WYJAZD STUDYJNY NA DNI POLA

DO PĄGOWA k / NAMYSŁOWA

 

23 czerwca 2010 roku odbył się po raz kolejny wyjazd na XIV Dni Pola, zorganizowany przez Piotra Twardowskiego – doradcę Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W wyjeździe do Pągowa wzięli udział rolnicy z terenu powiatu kępińskiego, jak również terenowi doradcy rolni z poszczególnych gmin.

Dni Pola przebiegały pod kontem pokazu na poletkach doświadczalnych. Przedstawiciele wielu firm w branży rolniczej udzielali rolnikom szczegółowego wykładu nt. roślin uprawnych : zbóż, rzepaku, kukurydzy.

Wykładowcy w sposób wyczerpujący doradzili rolnikom w sprawach wielu spornych kwestii jeśli chodzi o prawidłowe nawożenie azotem, fosforem, potasem a także podstawowe mikroelementy ( bor, siarka, cynk i in.) , które odgrywają nie mniej istotną rolę w odżywianiu roślin.

W dzisiejszej dobie rolnictwa nie da się gospodarować bez chemicznej ochrony roślin, to też spora część wykładów dotyczyła ochrony plantacji przed chwastami, chorobami i szkodnikami.

Specjaliści przekazali najnowsze trendy jeśli chodzi o kombinacje herbicydowe, fungicydowe i insektycydowe.

Jeśli chodzi o pola doświadczalne w Pągowie k. Namysłowa to są one usytuowane na żyznych glebach kompleksu pszennego dobrego ( gleba klasy III a ), są to gleby bardzo zasobne w składniki pokarmowe, stąd odbywa się tam bujna wegetacja roślin uprawnych, zwłaszcza, że w sezonie wegetacyjnym w tym roku wystąpiły niebagatelne sumy opadów ( w miesiącu maju spadło 179 mm wody opadowej ) , co stanowi ok. 250 % normy dla tego miesiąca.

Po pokazie grupa wycieczkowa ok. 50 osób udała się na piknik przygotowany pod namiotem, nie zabrakło atrakcji w postaci konkursów z wiedzy rolniczej, dobrej muzyki, cennych nagród a także wystawy traktorów, maszyn i narzędzi.

                                                                                                                                                  P. Twardowski

Czytany 5542 razy Ostatnio zmieniany 17 września 2010

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.