16 listopada 2020

Z wizytą w gospodarstwie demonstracyjnym powiatu kępińskiego

Opracowanie: Piotr Twardowski
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Powierzchnia gospodarstwa demonstracyjnego Moniki i Rafała Gierz, położonego w miejscowości Mnichowice w powiecie kępińskim wynosi blisko 39 ha, z czego grunty orne zajmują powierzchnię około 34 ha, natomiast trwałe użytki zielone: 5 ha, powierzchnia podwórza i zabudowy to powierzchnia około 0,60 ha. Jeśli chodzi o produkcję wiodącą w gospodarstwie to produkcja trzody chlewnej (żywiec wieprzowy w cyklu zamkniętym, gdzie stado podstawowe liczy ok. 20 loch i 1 knur. W gospodarstwie istnieją zmodernizowane budynki do produkcji ( chlewnia loch i warchlakarnia z tuczarnią ). Zaplecze inwentarskie i gospodarcze jest w pełni zmechanizowane. Produkcja żywca wieprzowego w ujęciu rocznym waha się w granicach 450 sztuk, co przy średniej wadze sztuki – 115 kg daje masę około 52 tys. kg.

Wykorzystanie produkcji roślinnej (zbóż) przeznaczone jest w całości na paszę, zaś w strukturze zasiewów gospodarstwa dominują następujące rośliny: pszenżyto ozime, pszenica ozima, jęczmień ozimy oraz mieszanki zbóż jarych. Jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów odnawialnych źródeł energii to w gospodarstwie na pokryciu dachowym chlewni umieszczona została instalacja fotowoltaiczna oraz użytkuje się również piec i zbiornik na tzw. Holzgas wraz z falownikiem zmiany prądu z 1-fazowego na 2-fazowy, znajdujący zastosowanie przy ogrzewaniu budynku mieszkalnego.

Fot. P. Twardowski

W gospodarstwie demonstracyjnym znajduje się także bogato wyposażony park maszynowy oraz działa polowa stacja meteorologiczna założona w 2013 roku do celów badawczo-naukowych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zasilanie stacji pochodzi również z odnawialnych źródeł energii (panel fotowoltaiczny). Dodatkowo w przeszłości gospodarstwo rywalizowało w wielu konkursach i rankingach, uzyskując wysokie miejsca: „Zasłużony dla rolnictwa” , „Najpiękniejszy ogród” , „Bezpieczne gospodarstwo”.

Czytany 360 razy Ostatnio zmieniany 27 listopada 2020

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.