19 kwietnia 2017

IV Spotkanie z Babą Wielkanocną

Opracowanie: Krystyna Nowak • Zamieszczenie: Konrad Raniś
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już po raz czwarty Koło Gospodyń Wiejskich w Opatówku w powiecie kaliskim zorganizowało w dniu 02.04.2017r. „Spotkanie z Babą Wielkanocną”. Jak podkreślił Burmistrz Gminy Opatówek Pan Sebastian Wardęcki, spotkanie to stało się już tradycją i na stałe wpisało się w kalendarz gminnych imprez. Po raz drugi uroczystości tej towarzyszy konkurs na potrawy wielkanocne, którego organizatorem jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Powiecie Kaliskim. W tym roku nosił on nazwę „Baba w roli głównej” i jak nazwa wskazuje do konkursu zostały zgłoszone różnego rodzaju baby.

Tradycja wypieku bab wielkanocnych sięga XV wieku.
Drożdżowe ciasto, słodzone miodem, było jednym z najstarszych wypieków przyrządzanych na obszarach Polski. Na średniowiecznych stołach nie brakowało kołaczy, placków i mazurków. Baby, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się pod koniec XVIII wieku w poznańskim, mazowieckiem i na ziemiach południowo – wschodniej Polski.

Przygotowanie Bab Wielkanocnych było nie lada wyzwaniem. Każdej gospodyni zależało na tym by ciasto dobrze przyrastało. Pięknie wyrośnięta baba zapowiada powodzenie całej rodzinie. Wielkanocna Baba jest często chimeryczna – lubi ciepło i delikatne traktowanie. Dlatego też w wielu domach dbano o to by ciasto nie zostało wyziębione, bo wówczas nie urosło i miało zakalec. Owijano je lnianymi obrusami, zamykano wszystkie drzwi i okna aby nie dopuścić do przeciągów. Wyjęte z pieca babki były ostrożnie wykładane, by stygnąc nie zgniotły się. Wskazane było mówienie szeptem, bowiem hałas szkodzi delikatnemu ciastu.

Tajemnica puszystości tkwi w proporcji mąki do jajek. Im więcej żółtek a mniej mąki tym baba lżejsza. Oczywiście najlepsza mąka z własnej pszenicy a jajka od kurek z podwórka. Własny sposób na urabianie to gwarancja udanego wypieku.

W Wielkopolsce pieczono babkę tiulową zwaną też muślinową. Jeszcze dziś można ją upiec sięgając do przepisu z końca XIX wieku. Jest to ciasto drożdżowe z dużą ilością żółtek (24 sztuki na porcję).

Do konkursu zgłosiły się następujące zespoły:

1.      Koło Gospodyń Wiejskich w Opatówku - Babka gotowana

 

2.       „Okupniczanki” – Grupa Odtworzeniowa Dziedzictwa Kulinarnego – Sobiesęki Trzecie - Babka serowo – rumowa

 

3.      Koło Gospodyń Wiejskich w Michałowie Drugim - Babka „Tulipan”

 

4.      Koło Gospodyń Wiejskich w Rajsku - Babka przekładana

 

5.      Koło Gospodyń Wiejskich w Kuczowoli - Babka piaskowa

Komisja w składzie: p. Małgorzata Banaś - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kaliskiego, p. Paweł Galbierczyk - Sekretarz Gminy Czajków, p. Maria Bucikiewicz - przedstawiciel gości dokonała oceny i degustacji babek wielkanocnych. Wszystkie otrzymały I miejsce.

Sponsorami nagród dla uczestniczek konkursu byli: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - organizator konkursu, Firma Tupperware Kalisz- p. Sylwia Boczula oraz Centrum Dietetyczne Natur - House Kalisz
Konkurs ma na celu promowanie działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego wsi w tym kultywowanie tradycji, obrzędów i zwyczajów związanych z Wielkanocą, a także promowanie różnorodnych form aktywności na obszarach wiejskich. Spotkania takie są okazją do integracji mieszkańców obszarów wiejskich.

Czytany 302 razy Ostatnio zmieniany 19 kwietnia 2017