14 kwietnia 2017

Laureat XVI edycja konkursu Wielkopolski Rolnik Roku z gminy Stawiszyn

Opracowanie: Barbara Galant • Zamieszczenie: Konrad Raniś
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W niedzielę, 19 marca 2017 r. w Sali Ziemi na Terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016. W uroczystości brało udział ponad 1200 osób, w tym m.in. laureaci wraz z rodzinami, przedstawiciele środowisk wiejskich oraz rolnicy z terenu całej wielkopolski. Głównym celem konkursu jest prezentacja najbardziej przedsiębiorczych rolników oraz promocja wielkopolskiego rolnictwa.

Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 50 gospodarstw o różnych profilach produkcji. Przedmiotem oceny były m.in. poziom produkcji i nowoczesność technologii, organizacja gospodarstw i racjonalność wyposażenia, osiągnięte efekty ekonomiczne, perspektywy rozwoju oraz estetykę obejścia. Kapituła Konkursu przeprowadziła wizytacje gospodarstw i wyłoniła 20 najlepszych rolników nominowanych do nagrody. Spośród grupy nominowanych wyłoniono 10 laureatów - najlepszych rolników województwa wielkopolskiego w 2016 r., którzy otrzymali: tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2016, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

W gronie Laureatów znaleźli się mieszkańcy gminy Stawiszyn - Państwo Irena i Leszek Płócienniczak, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 45 ha w miejscowości Złotniki Małe Kolonia w gminie Stawiszyn w powiecie kaliskim. Głównym kierunkiem produkcji jest bydło mleczne oraz hodowla jałowic i opasów, której podporządkowana jest produkcja roślinna. W oborze utrzymuje się 30 krów dojnych o średniej rocznej wydajności ponad 11 tys. litrów mleka, średni stan jałówek wynosi 60 sztuk.

Państwo Płócienniczak często angażują się w lokalne działania społeczne m.in. „Dni Stawiszyna”, „Dożynki” czy prace społeczne na rzecz lokalnej OSP. Pani Irena Płócienniczak należy również do KGW Pólko -  organizacji, które kultywuje zwyczaje i tradycje wsi polskiej. Jest to gospodarstwo rodzinne, które posiada zadeklarowanego następcę. Synowie podzielają pasje rodziców i jako młodzi ludzie są inicjatorami wielu nowatorskich rozwiązań w gospodarstwie.

Gospodarstwo Państwa Płócienniczak było wielokrotnie wyróżniane za uzyskiwane wyniki hodowlane. Jednym z wyróżnień był puchar WODR w Poznaniu dla „Superczempiona bydła rasy PHF I regionalnej wystawy Bydła Hodowlanego w Marszewie w 2009 roku”. W ostatnich trzech latach gospodarstwo corocznie otrzymywało wyróżnienia za osiągnięte wyniki w produkcji. W 2013 roku Państwo Płócienniczak zajęci 4 miejsce w rankingu obór powiatu kaliskiego za osiągnięty wynik 9 997 kg mleka. W 2014 roku uzyskali 2 miejsce w rankingu obór Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Kaliszu na terenie powiatu kaliskiego z wynikiem 11 028 kg mleka. W 2015 roku gospodarstwo Państwa Płócienniczak zdobyło 3 miejsce w rankingu obór Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Kaliszu na terenie powiatu kaliskiego z wynikiem 794 kg tłuszczu + białka.

Tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku jest pierwszym tego typu wyróżnieniem wśród rolników gminy Stawiszyn, z czego jako lokalna społeczność jesteśmy niezwykle dumni i życzymy powodzenia oraz kolejnych sukcesów. 

Czytany 340 razy