31 stycznia 2017

Wspólnie dla wielkopolskiej wsi w Gminie Szczytniki

Opracowanie: Konrad Raniś
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W dniu 26 stycznia w Gminie Szczytniki w sali OSP odbyło się spotkanie pod hasłem „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko rolnicy z gminy Szczytniki ale również z sąsiadujących gmin, mogli oni wysłuchać przedstawicieli takich instytucji jak: WODR, ARiMR, ARR, ANR, KRUS, i Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w spotkaniu brał również udział Wójt Gminy Szczytniki.

Przedstawiciele ARiMR mówili o naborze wniosków z programu PROW 2014-2020, dokładniej przedstawili dwa najbliższe działania to jest: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” oraz „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Następne wystąpienie dotyczyło ptasiej grypy oraz afrykańskiego pomoru świń, temat ten przybliżyli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.  Mówili o konieczności bioasekuracji zwierząt gospodarskich, o objawach występowania tych chorób oraz w jaki sposób rolnicy i na co muszą być przygotowani gdy tylko na naszym terenie pojawiło by się zagrożenie wystąpienia tych chorób.  Pozostali prelegenci podzielili się z rolnikami najnowszymi informacjami z obszaru działań poszczególnych instytucji, które również cieszyły się zainteresowaniem.

Rolnicy mogli również uzyskać odpowiedzi na pytania niekoniecznie związane z tematem spotkania, chętnie skorzystali z tej możliwości.

W dzisiejszych czasach podstawowa znajomość elementarnych zasad i norm dotyczących prowadzenia gospodarstwa rolnego to podstawa aby móc sprzedawać swoje produkty  na wspólnym rynku. Warto jeszcze wiedzieć w jaki sposób i na jaki cel można uzyskać dofinasowanie aby swoje gospodarstwo zmodernizować i przystosować do wspólnej polityki rolnej.  Pod tym kontem cel spotkania został osiągnięty, a opinie rolników potwierdzają zasadność organizacji tego typu spotkań.  

Czytany 592 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.