16 lutego 2018

Program „Równać Szanse” w Kotlinie

Opracowanie: Izabela Grzesiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(15 głosów)

Na terenie gminy Kotlin działa Stowarzyszenie ,,Przyszłość Kotlina", którego prezesem jest Justyna Zawieja, pracująca na co dzień jako inspektor w Urzędzie Gminy w Kotlinie (sprawy społeczne), wolontariusz, trener , socjoterapeutka. Pani Justyna zwyciężyła plebiscyt Głosu Wielkopolskiego na Najlepszą Gospodynię Roku 2017 z powiatu jarocińskiego.

Stowarzyszenie działa od 2013 roku, prowadząc działalność opiekuńczą, edukacyjną, kulturową, ekologiczną, promocyjną, profilaktyczną, charytatywną na rzecz rozwoju, aktywizacji i integracji mieszkańców jak również wszelkie działania mające na celu podnoszenie jakości ich życia i świadomości społecznej, wspiera inicjatywy społeczne wśród społeczności wiejskiej i lokalnej.

Stowarzyszenie w ramach współpracy z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności czy Fundacją Wspomagania Wsi opracowało projekty, które były ogromnym wyzwaniem.

Na podstawie tych projektów organizacja współpracuje z młodzieżą ze świetlic środowiskowych z Kotlina i z w Woli Książęcej (Gmina Kotlin) od 4 lat. Motywowało to młodzież do działania i samodzielności i tak zrodził się pomysł na projekt i działanie w Programie ,,Równać Szanse".

W ramach tego programu realizowane jest działanie już od trzech lat. Młodzież i dorośli nauczyli się współpracować, słuchać nawzajem, działać. Aby wszyscy mogli się poznać, zrozumieć spędzili czas na dwudniowym biwaku, z noclegiem, z animacją. Ponadto młodzież tworzy różnego rodzaju zajęcia i to zarówno plastyczne, wokalne czy kulinarne. Tak działając osoby zrzeszone są pozytywną grupą nakręconą na działania, o tematyce pomidora. Cała grupa przygotowywała się do wydania pocztówki, przygotowania Święta Pomidora - lokalnej imprezy promującej walor regionu – pomidor.

Nasz program Równych Szans daje podmiotowe podejście do młodzieży. Stawia on na partnerskie traktowanie młodzieży, która jest najważniejsza i jest włączana aktywnie do działania. I tak jest realizowany ten projekt.

Koordynatorem całego projektu jest pani Justyna Zawieja, która ma za zadanie udzielać niezbędnej pomocy w samodzielnej realizacji zadań grupy. Prowadzi ona i wspiera grupę a nie zarządza nią i podaje gotowce, nie ocenia i nie komentuje. Po prostu jest i to jest jej najważniejsze zadanie.

W programie Równać Szanse wszystkich uczestników zaskoczyła sama młodzież i ich energia. Młodzież ma realny wpływ na podejmowanie i realizacje własnych pomysłów. Dzięki takiej samodzielności czują się oni bardziej doceniani, zwiększa się ich samoocena i wiara we własne siły. Realizowany projekt pozwala im robić to co naprawdę chcą, a nie to co muszą.

W Gminie Kotlin jest to pierwszy taki program, który jest realizowany przez młodzież.

Ten program, umożliwia wszechstronny rozwój młodzieży, która gdy mieszka w małych miejscowościach ma niewielkie perspektywy na realizację swoich pomysłów.

Zatem motto tego programu to: PRACOWAĆ RAZEM TO SUKCES!!!

 

Źródło: wywiad z Justyną Zawieją prezesem Stowarzyszenia „Przyszłość Kotlina”

Zdjęcia: Justyna Zawieja

 

Opracowała: Izabela Grzesiak – PZDR Jarocin, gmina Kotlin

Czytany 983 razy Ostatnio zmieniany 16 lutego 2018

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.