26 listopada 2019

Rolniczy handel detaliczny w powiecie grodziskim

Opracowanie: Sebastian Woźniak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

W dniu 20 listopada 2019 r. w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grodzisku Wlkp. odbyło się szkolenie dotyczące Rolniczego Handlu Detalicznego.

Istotą takiej działalności jest umożliwienie rolnikom sprzedaży żywności wyprodukowanej i przetworzonej we własnych gospodarstwach bezpośrednio konsumentom, co finalnie dzięki wyeliminowaniu z łańcucha dostaw pośredników ma przyczynić się do uzyskiwania lepszych cen za własne produkty.

Po powitaniu uczestników przez koordynatora Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w powiecie grodziskim Damiana Kostańskiego, nastąpiło rozpoczęcie szkolenia według ustalonego wcześniej programu, obejmującego następujące zagadnienia:

  1. Rolniczy handel detaliczny- przetwórstwo, promocja, sprzedaż, znakowanie i jakość produktów pochodzenia rolniczego; wykładowca -Teresa-Ewa Tuliszka, WODR Poznań,
  2. Rolniczy Handel Detaliczny produktów pochodzenia zwierzęcego - wymagania i rejestracja działalności; wykładowca - lek. wet. Michał Sokół, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grodzisku Wlkp. oraz pracownicy Inspektoratu – Katarzyna Kucharczyk-Darcz oraz Dominika Wróblewska
  3. Rolniczy Handel Detaliczny produktów pochodzenia roślinnego oraz higiena produkcji żywności; wykładowca – lek. Ryszard Ber, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Wlkp.

W spotkaniu wzięli udział rolnicy którzy prowadzą już w swoich gospodarstwach produkcję i sprzedaż w ramach RHD jak i zamierzający podjąć taką działalność, co było doskonałą okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń oraz porównania założeń programu i ich funkcjonowanie w praktyce.

Ponieważ spotkanie odbyło się w okresie trwania naboru wniosków o przyznanie pomocy na działalność w ramach RHD, prowadzonego przez ARiMR w ramach poddziałania 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" przypadającego od 21.11.2019 r. do 20.12.2019 r. dlatego też doradca Sebastian Woźniak z grodziskiego Zespołu Doradczego WODR poinformował zebranych o możliwościach finansowego wsparcia takiej działalności.

Spotkanie zakończono miłym akcentem - uczestnicy zostali zaproszeni na degustację wędlin  przygotowanych w ramach promocji własnych wyrobów przez Pana Mieczysława Nowaka - jednego z uczestników szkolenia, rolnika z miejscowości Wielichowo-Wieś który jako pierwszy w powiecie grodziskim zarejestrował swoją działalność w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

Czytany 559 razy Ostatnio zmieniany 26 listopada 2019

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.