31 stycznia 2017

Wspólnie dla wielkopolskiej wsi w Grodzisku Wlkp.

Opracowanie: Krystyna Zierold
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
 • PDF
 • Wydrukuj
 • Email
 • Galeria
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

27.01.2017 w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wlkp. odbyło się spotkanie w ramach cyklu spotkań pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego: „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi’’. Gości powitał i przedstawił zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Pan Michał Zieliński.

Jako pierwszy zabrał głos pan Marek Piślewicz z AMiRR. Przedstawił on dane dotyczące wsparcia inwestycyjnego za rok 2016. W sektorze modernizacji gospodarstw rolnych złożono ponad 4600 wniosków na łączną kwotę 1027 milionów, przy czym:

 • inwestycje w gospodarstwa położone na obszarach OSN wyniosły 108 wniosków na łączną kwotę 4,9 mln. zł,
 • wsparcie inwestycyjne w przetwarzanie produktów rolnych to 43 wnioski,
 • rozwój przedsiębiorstw wyniósł ponad 450 wniosków, na łączną kwotę 193 mln. zł.

 

Natomiast na 2017 rok przewidziane są działania w zakresie:

 • restrukturyzacji małych gospodarstw- budżet 883 mln. euro,
 • premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej- budżet 414 mln. zł,
 • premii dla młodych rolników,
 • przetwórstwa i marketingu.

Następnie głos zabrała pani Marta Tomińska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego. Przedstawiła zasady bioasekuracji, w zakresie dotyczącym ptasiej grypy, ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia przed dzikim ptactwem. Omówiła także zagadnienia rolniczego handlu detalicznego i nowej ustawy z 16.12.2016 o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która wchodzi w życie od 01.01.2017r.

Kolejnym gościem był przedstawiciel Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu pan dyrektor Adam Minkowski, który przedstawił działalność KRUS w zakresie działań:

 • prewencyjnych oraz szczegółowego kalendarza konkursów m.in.: bezpieczne gospodarstwo rolne,
 • plastycznych dla dzieci: bezpiecznie na wsi to podstawa- środki chemiczne to nie zabawa,
 • rehabilitacji rolniczej w KRUS, omówione zostały m.in. centra rehabilitacji rolników oraz turnusy rehabilitacyjne dla dzieci.

Omówione zostały również kwestie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę do 31.12.2017r. Natomiast ostatnim poruszonym tematem były plany waloryzacji rent i emerytur rolniczych.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Poznaniu reprezentowała pani kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego w Grodzisku Wlkp. Genowefa Feldgebel. Przedstawiła strukturę organizacyjną, podstawowe działania zespołu oraz bieżące zadania na nadchodzący okres.

Agencję Nieruchomości Rolnych oddział terenowy w Poznaniu reprezentował pan dyrektor Wojciech Perczak. Przedstawił on kryteria oceny ofert pisemnych w przetargach ograniczonych dla rolników indywidualnych.

Branych jest pod uwagę pięć kryteriów:

1.Odległość gospodarstwa od oferowanej nieruchomości rolnej/sposób pomiaru odległości w linii prostej. Potwierdzenie przynależności działki bazowej- max 30 pkt.

2.Powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych, wydzierżawionych z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa- max 30 pkt.

3. Intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta- max 20 pkt., obsada inwentarza żywego na 1 ha UR, potwierdzona przez ARiMR.

4. Kryterium młody rolnik, nie więcej niż 40 lat- 25 pkt., gdy ukończył 41 lat- 0 pkt.

5. Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie oferenta, powierzchnia UR na dzień oferty- 0 pkt. gdy powierzchnia powyżej 300 ha.

Ostatnim gościem była pani Katarzyna Szudra- Borowczak z Powiatowej Izby Rolniczej, która zaprosiła na spotkanie „Forum Rolnicze”, a także na „Bal Rolnika”.

Całe spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony rolników powiatu grodziskiego. Natomiast po wystąpieniach wszystkich prelegentów była możliwość indywidualnej rozmowy
z pracownikami placówek uczestniczących w spotkaniu.

 

Czytany 1645 razy Ostatnio zmieniany 31 stycznia 2017

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.