19 czerwca 2010

Wizyta grupy studentów z Francji w powiecie grodziskim

Opracowanie: Genowefa Feldgebel
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

W dniu 8 kwietnia 2010 roku studenci z Francji współpracujący ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu złożyli wizytę w powiecie grodziskm.

Tematem wyjazdu studyjnego była uprawa i przetwórstwo pieczarek oraz produkcja mleka.

Na terenie powiatu grodziskiego pieczarki w małych gospodarstwach uprawia się od ponad 30 lat. Najpierw dochód z pieczarek stanowił dodatkowe żródło dochodu w gospodarstwach niskotowarowych . Teraz działy specjalne są warsztatem pracy wielu mieszkańców naszego powiatu..

Studenci pod kierunkiem pracowników ZD w Grodzisku Wlkp. zwiedzili nowoczesne gospodarstwo pieczarkarskie pana Grzegorza Chełkowskiego położone w Kobylnicach. Pan Chełkowski wraz z rodziną prowadzi produkcję pieczarek o pow. 4000m2 wg. bardzo nowoczesnych technologii i całą swą produkcję sprzedaje na eksport do krajów europejskich na rynek świeży.

Niewielka ilość pieczarek trafia bezpośrednio do przetwórstwa. Między innymi do Firmy INTERCHAM Company w Ruchocicach Gm. Rakoniewice.

Firma z udziałem francuskiego kapitału zajmuje się produkcją podłoża, przetwórstwem i eksportem pieczarek świeżych i przetworzonych.

Wizytę przyjął  dyrektor pan. Jan Świtała, który bardzo interesująco omówił proces skupu , przetwórstwa i zbytu pieczarek a zainteresowanie młodych osób było przeogromne.

Na naszym terenie a także we Francji duże znaczenie ma hodowla bydła mlecznego. Nowoczesną farmę zwiedziliśmy u państwa Barbary i Jerzego Kostrzewów w Światach gm . Wielichowo. Rolnik ma 103 krowy mleczne

o rocznej wydajności powyżej 8000 tys. L mleka od krowy.

Studenci zadawali we wszystkich gospodarstwach dużo różnorodnych pytań

i wyraźnie okazywali zadowolenie z pobytu na gościnnej ziemi grodziskiej.

Czytany 7331 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.