07 lipca 2011

XVII Dzień Pola w Powiecie Grodziskim

Opracowanie: Kinga Wróbel
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Dnia 29 czerwca br. w Dębsku, w gminie Wielichowo na terenie powiatu grodziskiego, odbył się XVII Powiatowy Dzień Pola. Rolnicza impreza plenerowa organizowana już tradycyjnie w ostatnich dniach czerwca, ma na celu doskonalenie i uaktualnianie wiedzy rolniczej.

Rozpoczynając spotkanie, pani Genowefa Feldgebel – kierownik Zespołu Doradczego WODR w Grodzisku Wlkp. przywitała zaproszonych gości, rolników, przedstawicieli firm z branży rolniczej, doradców ekspertów z zakresu uprawy i ochrony roślin.

Wśród zaproszonych gości byli: Starosta Powiatu Grodziskiego - pan Mariusz Zgaiński, Wicestarosta Powiatu  –  pan Sławomir Górny, Burmistrzowie i Wójtowie gmin, reprezentant Dyrekcji WODR w Poznaniu - dr Tadeusz Przybecki, przedstawiciele samorządu powiatowego, samorządów gminnych, kierownicy powiatowych biur  ARiMR, KRUS i WIR, przedstawiciele firm i instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, oraz gospodarze wsi -członkowie Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich.

Przybyli do Dębska rolnicy, poza tym że mieli możliwość znalezienia się w gronie znajomych po fachu z którymi mogli wymienić się doświadczeniami w prowadzeniu swoich gospodarstw, mieli również możliwość wysłuchania specjalistów z branży rolniczej, którzy podczas wykładów przekazali posiadaną wiedzę o sprawach aktualnych i nowych w rolnictwie. Wśród prelegentów byli: Andrzej Obst – główny specjalista ds. produkcji roślinnej WODR, Piotr Konieczny – główny specjalista ds. ekonomiki WODR w Poznaniu, Mariusz Górka - firma Ekoplon, Wojciech Adamski – firma Polnet, oraz Mariusz Grzelczyk – firma Monsanto.

Program imprezy był bardzo bogaty. Ważną częścią spotkania było seminarium na tematy związane nowoczesną wiedzą rolniczą z uwzględnieniem ochrony środowiska. Rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładów na tematy związane  z uprawą zbóż, rzepaku oraz  ochroną roślin uprawnych. Jak każdego roku, również i w tym odbyła się lustracja upraw rolnych, podczas której poddano ocenie przez specjalistów poszczególne rośliny. Na demonstracji polowej założonej u pana Tadeusza Śledzia z Dębska omówiono pszenżyto ozime odmiany „Borwo”, natomiast w gospodarstwie pana Kazimierza Bosego z Dębska można było obejrzeć przygotowaną kolekcję rzepaku ozimego. Przy tej okazji zebrani rolnicy i goście ubolewali nad ekstremalnymi warunkami pogodowymi w obecnym sezonie wegetacyjnym, oraz nad innymi czynnikami, powodującymi zły stan większości upraw, szczególnie rzepaku ozimego i zbóż jarych, co najprawdopodobniej wpłynie na znacznie niższe plonowanie poszczególnie roślin w tym roku.

W ramach spotkania odbył się również konkurs wiedzy rolniczej, w ramach którego wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę- Handel Środkami Ochrony Roślin Małgorzaty i Ryszarda Minge, firmy Polnet oraz firmy Anex.

Po zakończeniu części merytorycznej nastąpiła część integracyjna spotkania. Podczas wspólnej kolacji i biesiadowania, swój wspaniały występ zaprezentował zespół  „Mades”  z Wielichowa.Na zakończenie imprezy, Pani Genowefa Feldgebel złożyła serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom przybycie, podkreślając że tak liczne przybycie i zainteresowanie tematyką, jest największą satysfakcją dla organizatorów, gdyż świadczy to o celowości organizacji tego typu imprez na rzecz środowiska wiejskiego.

Czytany 8450 razy Ostatnio zmieniany 07 lipca 2011

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.