27 października 2020

Wieś jako atrakcyjne miejsce wypoczynku.

Opracowanie: Genowefa Feldgebel • Zamieszczenie: Łukasz Kuleczka
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria

Wsie położone w gminie Wielichowo to atrakcyjny region do organizowania wycieczek i wyjazdów. Część obszaru gminy leży w obszarze sieci ekologicznej  Natura 2000 -Wielki Łęg Obrzański. Na terenie gminy są dwa parki krajobrazowe, drewniane kościoły i wiele innych ciekawych zabytków architektury sakralnej i dworskiej. Można też podziwiać rozwijające się sukcesywnie rolnicze gospodarstwa a przede wszystkim być pod wrażeniem rozwoju pieczarkarstwa i drobnej przedsiębiorczości. Mieszkają tu i pracują ludzie aktywni , którzy chętnie udzielają się społecznie. W skład gminy wchodzi 15 wsi sołeckich a działa w niej 13 Kół Gospodyń Wiejskich z których 9 jest zarejestrowanych w ARiMR i mając osobowość prawną aplikują o potrzebne wsparcie finansowe na bardzo pożyteczną prężną działalność społeczną.

Koła Gospodyń Wiejskich mając wsparcie w Urzędzie Gminy chętnie korzystają też z merytorycznego wsparcia pracowników PZDR w Grodzisku Wlkp.  Biorą udział w corocznie organizowanym Powiatowym Forum Kobiet, powiatowym wyjeżdzie edukacyjno-turystycznym, ale też mają mnóstwo ciekawych pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu.

Jednym z celów Kół Gospodyń Wiejskich jest promocja wsi jako atrakcyjnego miejsca życia i wypoczynku, a także aktywność sportowa kobiet w swoim środowisku lokalnym.

W okresie złotej jesieni w  2020 roku panie  z KGW w Wielichowa i Wielichowa Wsi pod kierunkiem doradcy PZDR w Grodzisku Wlkp. uczestniczyły w sportowym spotkaniu edukacyjno-integracyjnym: Rajd rowerowy, marsz Nordic Walking  oraz pokaz florystyczny.

Trasa przejazdu rowerem wynosiła ok. 7 km z Wielichowa przez Dębsko, Prochy a metą była restauracja MDS gdzie czekały koleżanki z KGW z serdecznym powitaniem. Był to piękny bezpieczny wyjazd z możliwością podziwiania przepięknej przyrody , drewnianego zabytkowego kościoła , malowniczo- położonych łąk i pól. Dodatkową atrakcją dla uczestników rajdu rowerowego były przepiękne ogrody przydomowe i zadbane otoczenie w którym znajdują się place zabaw dla dzieci i siłownie zewnętrzne. Można było też poznawać, zbierać rośliny i zioła. Wyjazd odbywał się w okresie zagrożenia korona-wirusem Covid-19 i nie ma żadnej wątpliwości iż wyjazd miał pozytywny wpływ na poprawę odporności i kondycji w plenerze. Peleton rowerowy był prowadzony przez odpowiednio do tego przygotowane panie ” Ach te Baby”, które miały na celu walkę z Koronawirusem, po to  by nikomu nie zabrakło pozytywnej energii do dalszego wzmagania się z codziennymi obowiązkami..

Natomiast trasa marszu Nordic Walking wynosiła ok. 1 km – z Centrum Kultury, ul. Pocztową, ul. Generała Tadeusza Kutrzeby, ul. Rakoniewicką do restauracji MDS. Na uczestniczkach marszu wspaniałe wrażenie zrobiła nowo oddana do użytku ulica Generała Tadeusza Kutrzeby, ogródki przydomowe , rondo , zieleń miejska więc pokonały trasę z wielką przyjemnością poprawiając swą kondycję fizyczną. Po sportowych zmaganiach , wszystkie panie uczestniczyły w bardzo ciekawym pokazie florystycznym kompozycji jesiennych, by móc wykorzystać dary jesieni w celu upiększenia swoich domostw i miejsc pracy.

Rowerowy wyjazd szkoleniowy oraz spotkanie przebiegało w przemiłej atmosferze co zachęca do korzystania z walorów turystyki wiejskiej i motywuje do organizacji tego typu form aktywności dla kobiet w naszej społeczności lokalnej.                                                                        

 

                                                                                                           Genowefa Feldgebel

                                                                                                           Główny doradca PZDR w Grodzisku Wlkp.

Czytany 136 razy Ostatnio zmieniany 27 października 2020

Galeria

{gallery}10001{/gallery}