20 grudnia 2018

Carving – rzeźba z owoców i warzyw

Opracowanie: Grażyna Konieczna • Zamieszczenie: Agnieszka Kosiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Miesiąc grudzień, kojarzy nam się z długimi wieczorami, a co za tym idzie wspólnie spędzonym czasem. Obfituje on w liczne spotkania rodzinne i nie tylko. Panie z gminy Trzemeszno z powiatu gnieźnieńskiego uczestniczyły w projekcie pt. „Carving – cuda z owoców i warzyw” zorganizowane przez fundację „Nasza wieś”. Nauczycielem-instruktorem zajęć była pani Elżbieta Zawada, która wprowadziła panie w tajniki tematu i przybliżyła w praktyce.

Carving to tworzenie rzeźby z owoców bądź warzyw. Wymaga sprawności fizycznej, cierpliwości od osoby zajmującej się to dziedziną kulinarną. Wykorzystywanie tej umiejętności spotykamy coraz częściej na pięknie zdobionych paterach z owocami, a także przy strojeniu, dekorowaniu i ubieraniu potraw mięsnych warzywami. Sztuka ta jest tak dalece posunięta, a nadanie formy ogranicza się do ludzkiej wyobraźni. W wykonaniu rzeźby najczęściej wykorzystywane są wszelakiego rodzaju noże, dłuta, obieraczki, patyczki itp.

Wszystkim paniom dobrze szło, ze spotkania wyszły zadowolone, zainspirowane nowymi pomysłami kulinarno - dekoracyjnymi, które mogą wykorzystać do przygotowywania dekoracji kulinarnych na uroczystości rodzinne.

Czytany 868 razy Ostatnio zmieniany 20 grudnia 2018