17 grudnia 2018

Znaczenie gospodarcze marchwi

Opracowanie: Maciej Łykowski • Zamieszczenie: Agnieszka Kosiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Marchew zwyczajna to jedno z popularniejszych warzyw, w większej ilości w powiecie uprawiają ją nieliczne gospodarstwa warzywnicze. Zdominowała jednak uprawę w naszych przydomowych ogródkach. Na terenie powiatu gnieźnieńskiego w gminie Kłecko grupa producentów warzyw uprawia właśnie marchew w systemie redlinowym.

Jest smaczna, pożywna i zdrowa. Posiada pigmentujące związki zwane karotenoidami, do których należy beta-karoten, który odpowiedzialny jest za kolor marchwi. Marchew zawiera prowitaminę A, która bardzo korzystnie wpływa na nasz wzrok. Zawarte w marchwi pektyny obniżają poziom cholesterolu we krwi i przeciwdziałają miażdżycy, wspomagają leczenie choroby wieńcowej. Marchew poprawia perystaltykę jelit, co jest ważne dla osób w podeszłym wieku cierpiących na zaparcia. Sok z marchwi przedłuża efekt opalania.

Marchew jest rośliną dwuletnią, w pierwszym roku tworzy korzeń i rozetę liści, a w drugim łodygę z kwiatostanem. U nas jest przeważnie uprawiana jako roślina jednoroczna, ponieważ częścią jadalną jest korzeń. Lubi stanowisko słoneczne, a słońce wpływa na zawartość beta-karotenu. Najodpowiedniejsza dla marchwi jest gleba o lekko kwaśnym odczynie, nie lubi ona gleb zasadowych (pH 6,0 – 6,5). Odmiany wczesne wysiewamy w końcu marca, a w kwietniu na zbiór jesienny. Wysiewamy ją na głębokość 1 – 2 cm. Marchew należy do roślin o średnich wymaganiach pokarmowych, ma niskie wymagania w stosunku do fosforu, średnie do azotu, a wysokie do potasu. Plon marchwi kształtuje się w granicach 40 – 80 t/ha.

Czytany 1039 razy Ostatnio zmieniany 18 grudnia 2018