09 czerwca 2017

Rolników czeka kolejny wydatek- zakup zbiornika na paliwo, ministacje.

Opracowanie: kierownik PZD Janusz Marcinkowski • Zamieszczenie: Iwona Walkowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Dostawcy paliw zgodnie z przepisami nie mogą tankować ropy w nieatestowane zbiorniki. Rolnicy mają do wyboru: kupić nowy zbiornik, bądź wybudować ministację paliw, albo każdorazowo jeździć po ropę na stację paliw.

Przepisy, które nakazują przechowywanie paliwa w zbiornikach naziemnych dwu płaszczowych, czyli w porównaniu do zwykłej beczki, mających podwójną ścianę, obowiązują od 3 lat.

Jak to z nakazami często bywa, do tej pory rolnicy nie przejmowali się konsekwencjami, bo Urząd Dozoru Technicznego kontrolował wyłącznie przedsiębiorców handlujących paliwem oraz tych, którzy posiadają pojemniki od 2,5 tys. l i wzwyż. Problem pojawił się w tym roku.

Dostawcy paliw sami zaczęli egzekwować przepisy i odmawiają rolnikom tankowania ropy „w co popadnie”.

Zgodnie z przepisami zbiorniki, aby spełniały wymogi powinny być zabezpieczone przed przenikaniem paliwa do gruntu i być ustawione na utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu, czyli np. betonie. Są one wtedy bezpieczne dla środowiska. Alternatywą mogą być nowoczesne ministacje, które będą także dużą wygodą tankowania i przede wszystkim monitorowania poboru paliwa.

Co ciekawe, decydując się na zakup mini stacji paliwowej nie musimy przejmować się zbędnymi pozwoleniami. Większość rolników w chwili montowania zbiornika objęta jest tzw. dozorem uproszczonym co oznacza tylko tyle, że do urządzeń tego typu nie wydaje się decyzji zezwalającej na jego użytek. Nie potrzebna jest także decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

Dotyczy to jednak tylko tych rolników, którzy zakupią zbiornik o pojemności do 2,5 tys. litrów.

Nim jednak rolnik zdecyduje się na zakup odpowiedniego zbiornika czy budowę ministacji, na wstępie powinien zastanowić się nad optymalnym miejscem na ich ulokowanie. Bowiem musi ono spełniać podstawowe kryteria bezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami, minimalna odległość od domu ma wynieść przynajmniej 10 m, z kolei od pozostałych budynków i granicy działki–5 m. Minimalna odległość mini stacji bądź zbiornika od drogi nie może być przy tym mniejsza niż 3  m, a od lasu 20 m. Jest to tylko część z wymogów dotyczących przechowywania paliwa.

Jeżeli mimo wszystko rolnik nie zechce kupić atestowanego zbiornika czy wybudować mini stacji - pozostaje tankowanie na stacjach paliw wprost do zbiorników ciągników. Poza tym, należy pamiętać, że rolnik ma obowiązek archiwizować dokumentację potwierdzającą zakup paliw przez okres 5 lat. Zaś za niezgodne z wymogami przechowywanie ropy grożą wysokie kary. Nawet rzędu kilkuset złotych. A atestowany zbiornik można zakupić już za ok 4 tys. zł. Będzie to 1500-litrowy zbiornik, dwupłaszczowy z podstawowym wyposażeniem w pompę, wąż, pistolet i licznik.

Kara za jego brak może wynieść rolnika nawet do 1000 zł.

Czytany 367 razy Ostatnio zmieniany 09 czerwca 2017