22 lutego 2017

Wysoce zjadliwa grypa ptaków HPAI.

Opracowanie: Krzysztof Leszczyński • Zamieszczenie: Iwona Walkowiak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email
  • Galeria
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Z uwagi na występujące obecnie na obszarze całego kraju bardzo poważne zagrożenie zakażenia drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, zostało zorganizowane dnia 15.02.2017 r. w Urzędzie Gminy w Chodzieży spotkanie z rolnikami mające na celu przybliżenie wymogów jakie spoczywają na posiadaczach ptactwa domowego. Prowadząca - pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Chodzieży lek. wet. Katarzyna Idczak - powołując się na rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków przedstawiła metody bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa. Przede wszystkim należy: wstrzymać się od wypuszczania drobiu na wybiegi; zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed

dostępem dzikich zwierząt; wstrzymać się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich; stosować w gospodarstwie wyłącznie przeznaczoną do tego celu odzież i obuwie ochronne oraz stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób. Niezbędną rzeczą jest również dokonanie zgłoszenia utrzymywania drobiu na własne potrzeby do powiatowego lekarza weterynarii.

Pytania i sprawy dotyczące grypy ptaków można kierować na specjalnie stworzony adres

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Czytany 298 razy Ostatnio zmieniany 22 lutego 2017