Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powierzchnia gospodarstwa demonstracyjnego Moniki i Rafała Gierz, położonego w miejscowości Mnichowice w powiecie kępińskim wynosi blisko 39 ha, z czego grunty orne zajmują powierzchnię około 34 ha, natomiast trwałe użytki zielone: 5 ha, powierzchnia podwórza i zabudowy to powierzchnia około 0,60 ha. Jeśli chodzi o produkcję wiodącą w gospodarstwie to produkcja trzody chlewnej (żywiec wieprzowy w cyklu zamkniętym, gdzie stado podstawowe liczy ok. 20 loch i 1 knur. W gospodarstwie istnieją zmodernizowane budynki do produkcji ( chlewnia loch i warchlakarnia z tuczarnią ). Zaplecze inwentarskie i gospodarcze jest w pełni zmechanizowane. Produkcja żywca wieprzowego w ujęciu rocznym waha się w granicach 450 sztuk, co przy średniej wadze sztuki – 115 kg daje masę około 52 tys. kg.

Wykorzystanie produkcji roślinnej (zbóż) przeznaczone jest w całości na paszę, zaś w strukturze zasiewów gospodarstwa dominują następujące rośliny: pszenżyto ozime, pszenica ozima, jęczmień ozimy oraz mieszanki zbóż jarych. Jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów odnawialnych źródeł energii to w gospodarstwie na pokryciu dachowym chlewni umieszczona została instalacja fotowoltaiczna oraz użytkuje się również piec i zbiornik na tzw. Holzgas wraz z falownikiem zmiany prądu z 1-fazowego na 2-fazowy, znajdujący zastosowanie przy ogrzewaniu budynku mieszkalnego.

Fot. P. Twardowski

W gospodarstwie demonstracyjnym znajduje się także bogato wyposażony park maszynowy oraz działa polowa stacja meteorologiczna założona w 2013 roku do celów badawczo-naukowych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zasilanie stacji pochodzi również z odnawialnych źródeł energii (panel fotowoltaiczny). Dodatkowo w przeszłości gospodarstwo rywalizowało w wielu konkursach i rankingach, uzyskując wysokie miejsca: „Zasłużony dla rolnictwa” , „Najpiękniejszy ogród” , „Bezpieczne gospodarstwo”.

16 października 2020

Nowości odmianowe w Sobótce

Dnia 12 października 2020 r. odbył się wyjazd studyjny zainteresowanych rolników z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Nr 8 w powiecie kępińskim do Stacji Hodowli Roślin w Sobótce w powiecie ostrowskim w pełnym reżimie sanitarnym. Metoda doradcza odbyła się w sali pałacowej w ograniczonym gronie rolników ze względów sanitarnych. Spotkanie rozpoczęło się krótką wzmianką nt. Elektronicznej Platformy Świadczenia Usług w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego – Piotr Twardowski, następnie kolekcję odmian zbóż i bobowatych przedstawił prezes Hodowli Roślin Grzegorz Kryjom. Jeśli chodzi o najnowszą ofertę zbóż i bobowatych w sezonie 2020/2021 to wymieniono kolejno:

Pszenica ozima

● Grupa A - Bataja, Patras,

● Grupa B – Bosporus,

● Grupa C - Lawina,

 Pszenżyto ozime

● Krótkosłome - Tadeus,

● Średniosłome - Ovtavio, Orinoko,

● Tradycyjne – długosłome - Belcanto, Meloman,

Groch wąsolistny

● Astronaute, Batuta, Tarchalska,

Łubin wąskolistny

● Wars

Jęczmień jary – pastewny

● MHR Fajter

Pszenica jara – przewódka

● Telimena

Pod koniec spotkania nawiązała się dyskusja i wymieniono poglądy w tematyce odmianoznawstwa oraz nowych trendów w uprawie, co ze strony rolników potwierdziło wielostronne zainteresowanie tematem.

Piotr Twardowski

Dnia 13 września 2020 roku w Sanktuarium na Pólku pod Bralinem w powiecie kępińskim odbyło się III Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. Na uroczystości przybyli premier Mateusz Morawiecki, Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Andżelika Możdżanowska Starostami dożynek byli: Zbigniew Nowacki z Ociąża w powiecie ostrowskim i Ewelina Głowik z Nosal w powiecie kępińskim. Święto rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, następnie odbyło się przejście korowodu dożynkowego wraz z dostojnymi gośćmi pod scenę, gdzie wręczono odznaczenia: „Zasłużony dla rolnictwa”, „Meritis pro Familia” oraz medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, odbyły się przemówienia zaproszonych gości z premierem RP na czele. Na niedzielne święto do Bralina przybyli uczestnicy z całej Polski, a w szczególności rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich, których dokonania i trud został w tym wyjątkowym dniu doceniony. Na imprezie nie zabrakło także stoisk instytucji związanych z rolnictwem: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Dyrekcji Lasów Państwowych, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także stoisko Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Nr 8 reprezentowane przez Dyrektora – Panią Wiesławę Nowak, Kierownika PZDR Nr 8 – Pana Jana Kałużnego, a także doradców rolniczych z rejonu. Dodatkowo w małych domkach prezentowały się poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich, które zostały pięknie i kolorowo przystrojone, co jeszcze bardziej zostało podkreślone przez piękną i ciepłą pogodę.

Poniżej krótka fotogaleria z wydarzenia

Fot. P.Twardowski, M.Fras

24 września 2019

Kolejny raz na Agro Show

Dnia 21 września 2019 r. odbyły się szkolenia wyjazdowe na XXI Międzynarodową Wystawę Rolniczą Agro Show 2019 zorganizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Nr 8 w powiecie kępińskim, ogółem w wyjazdach autokarowych wzięło udział blisko 70 rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z naszego powiatu. Jak corocznie wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, gdzie promowane są najnowsze osiągnięcia w technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej. Szkolenia wyjazdowe są okazją do aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich, a także stwarzają możliwości nawiązania kontaktów między wystawcami a zwiedzającymi w celu wprowadzania nowatorskich rozwiązań do gospodarstw rolnych.

Poniżej krótka fotorelacja z wystawy:

Fot. Piotr Twardowski

 

 

Dnia 8 września 2019 r. odbyły się dożynki powiatowo – gminne w Donaborowie. Gospodarzami tegorocznego święta plonów byli Wójt Gminy Baranów Pani Bogumiła Lewandowska – Siwek oraz Starosta Powiatu Kępińskiego Pan Robert Kieruzal, natomiast rolę starostów dożynkowych pełnili Pani Karolina Kokot i Pan Paweł Wróbel. Uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy, następnie odprawiona została polowa msza święta, obrzęd „Wieńca i Chleba”, odbyły się wystąpienia Starosty Kępińskiego, Wójt Gminy Baranów, samorządowców, posłów, parlamentarzystów oraz zaproszonych gości. W dalszej kolejności odbył się występ artystyczny uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej w Donaborowie, koncert Mirosława Jędrowskiego i Jorrgusa. Dookoła placu dożynkowego rozstawione zostały parki rozrywki dla najmłodszych, stoiska z rękodziełem, namioty z poczęstunkiem dla wszystkich gości, a także stoiska informacyjno - promocyjne instytucji działających na rzecz rolnictwa, w tym: Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz stoisko Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Nr 8 w powiecie kępińskim.

Barwnie przystrojone stoisko Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego PZDR Nr 8 w powiecie kępińskim

Ostatnim punktem programu dożynkowego była zabawa taneczna.

Piotr Twardowski

Ubiegłoroczna i obecna susza dała się we znaki nie tylko rolnikom z naszego powiatu, ale również w całej Wielkopolsce, większej części naszego kraju i Europy. Dodatkowo nadeszła bezśnieżna zima, która nie zdołała zgromadzić wody po letnim okresie posuchy. Obecny raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach z dnia 1 lipca 2019 r. nie pozostawia złudzenia i wylicza największy brak wody na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego ( KBW na poziomie do – 239 mm) – wskaźnik informuje, iż bilans braku wody jest ekstremalnie duży. Należy również dodać, że pomiędzy niektórymi stacjami opadów nie notowano wcale lub były znikome, a lokalne opady pochodzenia burzowego wcale nie rozwiązały trudnej sytuacji, gdyż następuje szybki powierzchniowy spływ wody i w połączeniu z temperaturami, które w ostatnim czasie dochodziły do rekordowych wartości + 38 o C w cieniu następuje gwałtowne parowanie z powierzchni gleby i roślin. Do niekorzystnych warunków wodnych dołączyły także nawałnice gradowe, które wraz z silnym wiatrem w dniu 1 lipca 2019 r. w godzinach późno popołudniowych i wieczornych niszczyły uprawy w południowej połowie powiatu kępińskiego ( wskutek gradu najbardziej ucierpiały gminy: Perzów, Bralin, Baranów, a także część gminy Kępno i Rychtal ).

Oględziny poszczególnych plantacji gminy Kępno ( na zdjęciu: groch i pszenżyto ozime)

W wyniku tak niekorzystnych zjawisk atmosferycznych natychmiast zebrały się gminne komisje klęskowe, które na bieżąco szacują powstałe straty, dodatkowo w strefie silniejszych podmuchów wiatru doszło do zerwania dachów na budynkach gospodarczych, co także generuje dodatkowe straty. Proces szacowania strat jest bardzo czasochłonny i uciążliwy z uwagi na skalę zjawiska i pasmowe przejście opadu gradu, który lokalnie wyrządził bardzo duże straty w połączeniu z suszą zwłaszcza w uprawach rzepaku, kukurydzy, częściowo zbożach i pozostałych uprawach. Obecnie aby usprawnić samo szacowanie i kontakt z rolnikami urzędy gmin organizują spotkania w poszczególnych miejscowościach, gdzie skala zjawiska była największa, a dodatkowo każdy rolnik może osobiście złożyć wniosek o oszacowanie strat do właściwej gminy, w której posiada swoje działki ewidencyjne.

Piotr Twardowski

 

Dnia 27 lutego 2019 r. w miejscowości Olszowa, w gminie Kępno, w powiecie kępińskim odbyło się coroczne spotkanie „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”, w którym uczestniczyło blisko 100 osób.

Otwarcia spotkania dokonał Marek Potarzycki – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, następnie głos zabrała Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Wiesława Witaszak. W swoim wystąpieniu omówiła nowy podział powiatowych zespołów doradztwa rolniczego w Wielkopolsce, których na terenie województwa od 1 stycznia 2019 mamy 8, następnie omówiona została działalność szkoleniowa i usługowa ośrodka, a także tematyka innowacji w rolnictwie, wdrażane projekty i sieć gospodarstw demonstracyjnych. W dalszej części spotkania zaprezentowały się kolejne instytucje pracujące na rzecz rolnictwa: Wielkopolski Oddział Regionalny ARiMR reprezentowany przez Zastępcę Dyrektora Sławomira Bilińskiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii – Waldemar Gruszewski, Placówka Terenowa KRUS – Kierownik Aneta Rabiega, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie – Brygadier Wojciech Grabarek, Oddział Powiatowy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kępnie – Kierownik Jarosław Działak, Sekcja Zamiejscowa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Przygodzicach – Kierownik Przemysław Majchrzak. Obecni byli również: Poseł Tomasz Ławniczak, Poseł Jan Mosiński, Starosta Powiatu Kępińskiego Robert Kieruzal, Wicestarosta Powiatu Kępińskiego Alicja Śniegocka oraz sołtys wsi Olszowa Grzegorz Berski.

Wśród zagadnień z zakresu rolnictwa omawiane były następujące bloki tematyczne:

• obsługa portalu IRZplus, płatności bezpośrednie i wsparcie krajowe ARiMR,

• transfer wiedzy i innowacje rolnicze WODR w Poznaniu,

• świadczenia i ubezpieczenia rolników oraz działalność rehabilitacyjna i prewencyjna KRUS,

• zadania i strategie KOWR,

• afrykański pomór świń ASF i zasady bioasekuracji PIW,

• bezpieczeństwo pożarowe w gospodarstwach rolnych KP PSP,

• bezpieczeństwo żywności PIORiN.

Po głównej części spotkania był także czas poświęcony na zagadnienia nurtujące rolników, a także pytania problemowe w sferze finansowania rolnictwa. Zostały także przygotowane stoiska informacyjne poszczególnych instytucji w obszarze rolnictwa, m. in. ARiMR, KRUS, KOWR oraz stoisko WODR Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 8 w powiecie kępińskim, gdzie udzielono fachowych porad na szczegółowe zapytania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.