Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dnia 14 lutego 2018r. w sali sesyjnej Gminy Międzychód odbyło się spotkanie informacyjne pt. "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi". Jest to coroczne spotkanie na którym gościmy najważniejszych przedstawicieli następujących instytujci rolniczych.

  1. Wielkopolski Ośrdoek Doradztwa Rolniczego
  2. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  3. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
  4. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego
  5. Powiatowy Inspektorat Weterynarii
  6. Państwowa Straż Pożarna
  7. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Uczestnicy spotkania mieli możliwość osbistej rozmowy z osobami decyzyjnymi.

W 2017 roku Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Międzychodzie zmienił swoją lokalizację. Siedziba znajduje się przy ulicy Daszyńskiego 12. (budynek przy szpitalu)

Powiat Międzychodzki położony jest na zachodzie województwa Wielkopolskiego przy rzece Warcie. Swoim zasięgiem obejmuje cztery gminy: Międzychód, Sieraków, Kwicz i Chrzypsko Wielkie.

Na terenie Powiatu Międzychodzkiego działa Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w składzie siedmiu pracowników. Siedziba ZD mieści się w największej gminie, a zarazem mieście powiatowym – Międzychodzie. W biurze powiatowym pracuje trzech pracowników: Pan Damian Tomikowski – kierownik ZD, Władysław Wieczorek – doradca gminny i Paweł Konieczny – starszy doradca ds. ekonomiki. Pozostałe biura mieszczą się w poszczególnych gminach: Sieraków, Marek Kęsy – doradca gminny; Kwilcz, Elżbieta Rymarska – doradca gminny i Barbara Wróblewska – doradca ds. rozwoju obszarów wiejskich; gmina Chrzypsko Wielkie, Henryk Piechowiak – doradca gminny.

Zadaniem Zespołu Doradczego w Powiecie Międzychodzkim jest prowadzenie doradztwa w zakresie rolnictwa, rynku rolnego, rozwoju obszarów wiejskich oraz  podnoszenia kwalifikacji zawodowych rolników. Na terenie powiatu przez doradców organizowane są wszelkiego rodzaju metody doradcze: wykłady specjalisty, pokazy, demonstracje, wyjazdy studyjne, porady, wykłady, lokalne grupy dyskusyjne, działania ekonomiczne w gospodarstwach demonstracyjnych, oceny ekonomiczne gospodarstw, konkursy i masowe formy. Realizowane metody doradcze są w oparciu o badanie potrzeb doradczych rolników na terenie powiatu.  

Największym zainteresowaniem cieszą się metody, które organizowane są na polach, ponieważ specjaliści mogą na przykładach, w wymiarze praktycznym wyjaśniać pewne kwestie związane z daną tematyką.

W lutym 2017 roku w powiecie Międzychodzkim odbyło się spotkanie z cyklu "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi". Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej gminy Międzychód. Gościliśmy w naszym powiecie przedstawicieli ze wszystkich najważniejszych instytucji rolniczych. Rolnicy bardzo pozytywnie przyjeli pomysł tego typu spotkiań.

Dnia 5 grudnia 2016 w Urzędzie Miasta i Gminy odbyła się konferencja dla rolników powiatu Międzychodzkiego zorganizowana przez Zespół Doradczy WODR Międzychód.

Tematem konferencji było: „Zarządzanie Gospodarstwem Rolnym”. Spotkanie prowadzili wykładowcy z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Poruszona została tematyka rachunkowości rolnej w gospodarstwach, finansów pozyskiwanych z PROW-2014-2020, efektywnego zarządzania. Omówione zostały także problemy i tematy bieżące takie jak np. zmiany w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt w systemie ARiMR.

Konferencja głównie była adresowana dla „młodych rolników”, którzy skorzystali z premii finansowej, ponieważ była możliwość uzyskania po szkoleniu zaświadczenia wymaganego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako realizacja elementu biznesplanu.

W dniu 16 sierpnia 2016r. w Starostwie Powiatowym Międzychód odbyło się spotkanie powiatowych instytucji rolniczych oraz hodowców w celu oceny sytuacji i ewentualnych działań w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Spotkanie zorganizowane zostało przez Powiatową Izbę Rolniczą w Międzychodzie w porozumieniu z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii. Na spotkaniu omówiony został problem szybko szerzącej się zakaźnej choroby wirusowej. Przez uczestników spotkanie zostały zaproponowane możliwe działania, które mogłyby pomóc w opanowaniu zagrożenia. Wszystkie propozycje zostaną przekazane Wojewódzkiemu lekarzowi Weterynarii.

Dodatkowe informacje na temat afrykańskiego pomoru świń: http://www.wetgiw.gov.pl/asf

 

W lutym 2016 roku w Gospodarstwie Demonstracyjnym  położonym w powiecie Międzychodzkim odbyła się konferencja pt. „Tajemnice sukcesu w gospodarstwie demonstracyjnym – konferencja z pokazem roślin cebulowych w tunelach”.

Spotkanie zorganizował w ramach współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Międzychodzie ora WIORiN Międzychód Pan Bogdan Królik – właściciel gospodarstwa demonstracyjnego w Chrzypsku Wielkim a zarazem jeden z największych w Polsce producentów i dystrybutorów ogrodniczych.  Konferencja miała miejsce w siedzibie gospodarstwa gdzie Pan Bogdan Królik w sposób bardzo szeroki i szczegółowy omówił swoją działalność a następnie oprowadził po swoich imponujących obiektach produkcyjnych. Na koniec dla uczestników przygotowany został pyszny poczęstunek.

Każdy uczestnik spotkania był pod wrażeniem produkcji i technologii jaka jest stosowana w gospodarstwie. Pan Bogdan Królik obiecał, że to nie ostatnie takie spotkanie w firmie „KRÓLIK”. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 

Paweł Konieczny ZD Międzychód