Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

KONFERENCJA – WEBINARIUM
„Ochrona wody, powietrza i gleby”

3 grudnia 2020 roku

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TER​AZ!

Czy wiesz, co robić z odpadami w gospodarstwie rolnym?
Chcesz skorzystać z dofinansowania z programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego?
Interesujesz się odnawialnymi źródłami energii?

Powyższe zagadnienia przedstawimy na konferencji online 3 grudnia 2020 roku pt. „Ochrona wody, powietrza i gleby”.

Prosimy o zgłaszanie swojego udziału do 27 listopada 2020 r. telefonicznie: 61 86 304 39 lub drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. podając następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • miejscowość,
  • powiat,
  • adres e-mail.

Rejestracji można również dokonać poprzez aplikację EPSU Mobilne (do pobrania bezpłatnie w sklepie Google Play lub App Store) oraz naszą stronę internetową www.wodr.poznan.pl wybierając zakładkę Wydarzenia > Szkolenia.

Po zakwalifikowaniu się na konferencję na wskazany adres mailowy zostanie wysłany link pozwalający na udział w wydarzeniu!

Serdecznie zapraszamy! Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program konferencji – webinarium

9.00 – 10.00 Odpady w gospodarstwie rolnym ”
Anna Jagodzik, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu
10.00 – 11.00 Program rolnośrodowiskowo-klimatyczny
Magdalena Świątkowska, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
11.00 – 11.45 Odnawialne źródła energii metodą ograniczania skutków zanieczyszczenia powietrza
Ewa Kwapich, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
11.45 – 12.00 Działania promocyjne WODR w Poznaniu (e-bazarek, EPSU)
Ewa Kwapich, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
  Dyskusja i pytania, zakończenie konferencji
Magdalena Świątkowska, Ewa Kwapich, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
​Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja jest współfinasowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zaprasza gospodarstwa ekologiczne z Wielkopolski do XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 r.

Konkurs jest przeznaczony tylko dla rolników zawodowych, tzn. rolników czerpiących dochód z produkcji rolnej (np. hodowli zwierząt i/lub uprawy roślin). Do składania wniosków zachęcamy kandydatów prowadzących gospodarstwa ekologiczne towarowe, z lub bez hodowli zwierząt.

W konkursie nie mogą brać udziału fundacje lub inne podmioty, które są finansowane z innych źródeł, stanowiących ich główne źródło dochodu lub utrzymania.

W konkursie mogą uczestniczyć gospodarstwa ekologiczne, które:

  • posiadają numer identyfikacyjny gospodarstwa,
  • wytwarzają produkty rolnictwa ekologicznego zgodnie z rozporządzeniem rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. i posiadają aktualny certyfikat wydany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą,
  • zakończyły okres przestawiania gospodarstwa i posiadają aktualny certyfikat na wyprodukowane ekologiczne surowce z przeznaczeniem do sprzedaży lub do przetwórstwa we własnym gospodarstwie,
  • nie były laureatami I nagrody wojewódzkiego etapu konkursu w latach 2017-2019.

Zgłoszenia udziału wraz ze szczegółowym opisem i dokumentacją zdjęciową należy przesłać do 31 lipca 2020 r. do Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu za pośrednictwem kierowników Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego z dopiskiem „Konkurs” (ul. Sieradzka 29,60-163 Poznań) lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Do zgłoszenia wymagane jest dołączenie kopii ważnego certyfikatu zgodności potwierdzającego produkcję zgodną z wymogami rolnictwa ekologicznego. Karty zgłoszeniowe powinny być podpisane zarówno przez rolnika, jak i osobę, która dokonuje zgłoszenia (pracownicy Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego). Wszystkie gospodarstwa zgłoszone do konkursu będą podlegały ocenie zgodnie z regulaminem konkursu i kartą oceny.

Poniżej w części „Załączniki” znajdują się do pobrania: regulamin XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2020 r., formularze zgłoszeniowe, klauzula RODO, zgoda na wykorzystanie wizerunku i fotografii w konkursie.

Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch etapach:

  • etap wojewódzki,
  • etap ogólnokrajowy.

Etap wojewódzki – za jego przeprowadzenie odpowiedzialny jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Dyrektor zarządzeniem powołuje komisję konkursową do wyboru najlepszego gospodarstwa w Wielkopolsce.

Komisja dokona weryfikacji zgłoszeń, zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie ustalonym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, dokona merytorycznej oceny zgłoszonych do konkursu gospodarstw ekologicznych. W ocenie (zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku), zawiera się wizytacja gospodarstw. Następnie komisja przyporządkuje miejsca zgodnie z liczbą uzyskanych punktów, ustalając miejsca I-III. Termin i miejsce wręczenia dyplomów dla laureatów zostaną określone przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Laureat I miejsca kwalifikuje się do etapu ogólnokrajowego.

Etap ogólnokrajowy – Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu dokona do 10 sierpnia 2020 roku zgłoszenia laureata wybranego zgodnie z zasadami regulaminu. Zgłoszonych laureatów wojewódzkich ocenia komisja powołana przez Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Komisja wybierze trzech laureatów przyznając miejsca I-III, jak również ma możliwość przyznania miejsc równorzędnych oraz wyróżnień. Termin i miejsce wręczenia nagród dla laureatów zostaną określone przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Kontakt:

Za merytoryczną stronę konkursu odpowiada Magdalena Stachowiak oraz Magdalena Świątkowska – e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. 618630439.

Powiat Imię i nazwisko doradcy Adres biura Telefon
chodzieski Anna Szafranek 64-840 Budzyń, ul. Przemysłowa 16A, 797 709 943
Krzysztof Leszczyński 64-800 Chodzież, ul. Mostowa 9 690 539 660
Andrzej Piętka 64-820 Szamocin, ul. Rynek 10 512 715 838
czarnkowsko-trzcianecki Tadeusz Pertek 64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 88 723 678 023
Dorota Wielgosz 64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 88 797 501 683,
67 255 25 38
Walkowiak Iwona 64-700 Czarnków, ul. Kościuszki 88 502 181 415
Żmudowska Karolina 64-980 Trzcianka, ul. Sikorskiego 39 723 678 022
gnieźnieński Maciej Łykowski 62-270 Kłecko, ul. Dworcowa 14 797 501 733
Tatiana Pawlicka 62-260 Łubowo 1 797 501 686
Mirosława Suchorska 62-200 Gniezno, ul. Roosevelta 114 (III piętro) 61 426 48 30,
723 678 025
Grażyna Konieczna 62-240 Trzemeszno, ul. Langiewicza 2 797 501 685
Zbigniew Bręklewicz 62-200 Gniezno, ul. Roosevelta 114 (III piętro)
62-220 Niechanowo, ul. Różana 48
61 426 48 30,
512 715 984
gostyński Anna Nosek 63-840 Krobia, ul. Powstańców Wlkp. 30 690 539 647
Bogusław Najborowski 63-820 Piaski, Grabonóg 63 797 501 688
Katarzyna Polaszek 63-840 Krobia, ul. Powstańców Wlkp. 30 512 716 156
grodziski Damian Kostański 62-065 Grodzisk Wlkp., ul. Mossego 9 61 444 82 88,
723 678 028
jarociński Izabela Grzesiak 63-220 Kotlin, ul. Powstańców Wlkp. 1 512 716 253
Jacek Furmaniak 63-210 Żerków, ul. Mickiewicza 6 512 716 260
kaliski Andrzej Marczak 62-831 Korzeniew, Słuszków 33 797 501 692
Krystyna Nowak 62-860 Opatówek, ul. Kościelna 2 512 716 571
kępiński Sylwia Rymanowska 63-600 Kępno, ul. Przemysłowa 1A 508 755 159
Piotr Twardowski 63-600 Kępno, ul. Przemysłowa 1A 723 678 035
kolski Anna Sierakowska 62-641 Olszówka 15 797 709 940
Marta Grzelak 62-600 Koło, ul. Prusa 14 502 176 983,
63 261 68 15
Dorota Mejsner 62-652 Chodów, Urząd Gminy 723 678 036
Elżbieta Wilk 62-604 Kościelec, ul. Turecka 6 512 716 795
Daniela Frontczak 62-604 Kościelec, ul. Turecka 6 513 950 333
Maria Krawiecka 62-635 Przedecz, ul. 70-lecia Niepodległości Polski 2 512 716 845
Danuta Jaroniewska 62-620 Babiak, ul. Poznańska 24 502 180 663
Ewa Kwapich 62-600 Koło, ul. Prusa 14 502 186 427
Krzysztof Prusiński 62-600 Koło, ul. Prusa 14 723 678 037,
63 261 68 15
Rafał Kotkowski ul. Warszawska 36, 62-650 Kłodawa 512 716 698,
63 273 06 13
Anna Stanisławska 62-660 Dąbie, Plac Mickiewicza 1 690 539 969,
63 262 82 73
koniński Liliana Tatara 62-586 Rzgów, ul. Konińska 14 512 716 969
Agnieszka Przybyła 62-510 Konin, ul. Hurtowa 1 723 678 039
Elżbieta Dryjańska 62-510 Konin, ul. Hurtowa 1 502 180 599
Magdalena Kopeć 62-590 Golina, Plac Kazimierza Wielkiego 2 797 501 737
Jacek Michalski 62-540 Kleczew, ul. Strażacka 1 512 716 873
Alfred Kuźnik 62-580 Grodziec, ul. Główna 17 797 501 736
Józef Gęziak 62-510 Konin, ul. Hurtowa 1 723 678 013
kościański Jan Szczepaniak 64-000 Kościan, ul. Bernardyńska 2 65 512 19 36
Daria Nowak 64-010 Krzywiń, Rynek 1 512 717 530
Monika Sporna 64-000 Kościan, ul. Bernardyńska 2 723 678 041
krotoszyński Katarzyna Olejnik-Zimna 63-750 Sulmierzyce, ul. Strzelecka 10 797 501 701
leszczyński Małgorzata Siekierska 64-150 Wijewo, ul. Jeziorna 3 797 501 703
Anna Łukaszyk-Kędziora 64-100 Leszno, ul. Towarowa 1 502 178 096
Ilona Górska 64-111 Lipno, ul. Powstańców Wlkp. 5 512 717 648
międzychodzki Damian Tomikowski 64-400 Międzychód, ul. Daszyńskiego 12 723 678 046
Władysław Wieczorek 64-400 Międzychód, ul. Daszyńskiego 12 723 678 047
Elżbieta Rymarska 64-420 Kwilcz, UG w Kwilczu, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 23 797 501 739
nowotomyski Gabriela Borowiak 64-310 Lwówek, ul. Ratuszowa 2 512 717 740
Dominik Głodek 64-330 Opalenica, Sielinko ul. Parkowa 2 723 678 049
Roman Szulc 64-330 Opalenica, Sielinko ul. Parkowa 2 519 623 150
Teresa Ewa Tuliszka 64-330 Opalenica, Sielinko ul. Parkowa 2 502 186 157
obornicki Krystian Karnicki 64-630 Ryczywół, ul. Mickiewicza 14 797 501 741
Nina Bartol 64-600 Oborniki, ul. Sądowa 5 723 678 051
ostrzeszowski Tomasz Szymański 63-500 Ostrzeszów, ul. Zamkowa 17 508 752 803
pilski Grażyna Barczykowska 64-920 Piła, Aleja Wojska Polskiego 49B/6 723 678 056
Izabela Saturska 89-340 Białośliwie, ul. Podgórna 47 723 678 057
Joanna Sawicka 89-320 Wysoka, Plac Powstańców Wielkopolskich 20/21 797 501 742
pleszewski Andrzej Otto 63-322 Gołuchów, ul. Lipowa 1 512 717 949
Jolanta Szczepańska 63-300 Pleszew, Marszew 25 690 539 658,
62 742 94 45
Andrzej Machowicz 63-300 Pleszew, Marszew 25 502 181 176,
62 742 94 44
Danuta Matusiak 63-300 Pleszew, Marszew 25 508 753 991,
62 742 73 94
Janusz Michałowicz 63-300 Pleszew, Marszew 25 723 678 031
poznański Iwona Graf 60-163 Poznań, ul. Sieradzka 29 502 181 571
Tomasz Biały 60-163 Poznań, ul. Sieradzka 29
63-005 Kleszczewo, ul. Poznańska 4
797 501 719
Emilia Kurkiewicz 62-035 Kórnik, ul. Poznańska 34A 512 717 964
Jarosław Cieśla 62-010 Pobiedziska, ul. Odnowiciela 16 512 717 985
Grażyna Mikołajewska 64-320 Buk, ul. Mury 36
62-070 Dopiewo, ul. Trzcielińska 1
519 623 268
Magdalena Stachowiak 60-163 Poznań, ul. Sieradzka 29 61 863 04 39
Magdalena Świątkowska 60-163 Poznań, ul. Sieradzka 29 61 863 04 39
Piotr Kujawa 60-163 Poznań, ul. Sieradzka 29 61 863 04 29
Piotr Konieczny 60-163 Poznań, ul. Sieradzka 29 61 863 04 32
Maciej Szłykowicz 60-163 Poznań, ul. Sieradzka 29 61 863 04 11
rawicki Ryszard Paprocki 63-900 Rawicz, ul. Buszy 5 655452971
512 718 002
słupecki Julita Maślińska 62-410 Zagórów, ul. Kościelna 4 797 501 724
Danuta Woźniak 62-400 Słupca, ul. Warszawska 16 502 176 593
szamotulski Janusz Brodzik 64-500 Szamotuły, Gałowo ul. Wierzbowa 12 797 501 744
Jerzy Kryś 64-550 Duszniki, ul. Jana Pawła II 10 723 678 067
Anna Czarnecka 64-500 Szamotuły, Gałowo ul. Wierzbowa 12 502 175 039
średzki Wojciech Grzelka 63-000 Środa Wielkopolska, ul. Libelta 2 61 285 44 91
Marcin Morawiec 63-012 Dominowo, ul. Sportowa 10A 690 539 664
Andrzej Żołądkowski 63-000 Środa Wlkp., ul. Libelta 2
63-012 Dominowo, ul. Sportowa 10A
61 285 44 91,
723 678 070
Mariola Strauchmann 63-020 Zaniemyśl, ul. Średzka 9
63-000 Środa Wielkopolska, ul. Libelta 2
512 718 074
  Wiesława Kobierska 63-100 Śrem, ul. Sikorskiego 21 61 283 55 25,
723 678 069
Artur Tokarek 63-100 Śrem, ul. Sikorskiego 21 723 678 068
turecki Krzysztof Kwinciak 62-730 Dobra, ul. Wiatraki 13 502 186 357
Leszek Skubiszewski 62-740 Tuliszków, ul. H. Oleksiak 1 512 718 090
Janusz Jurkiewicz 62-704 Kawęczyn 47 502 174 615
Barbara Straszewska 62-710 Władysławów, Rynek 43 797 501 730
Marcin Jaros 62-731 Przykona, ul. Szkolna 7 797 709 942
wągrowiecki Beata Mączyńska 62-290 Mieścisko, ul. Kościuszki 11 784 962 934
Zbigniew Tomczak 62-110 Damasławek, ul. Rynek 8 797 709 949
wolsztyński Henryk Ratajczak 64-200 Wolsztyn, ul. Żeromskiego 16 68 384 24 58,
797 709 941
Zenon Tomys 64-200 Wolsztyn, ul. Żeromskiego 16 502 184 627
Jerzy Michalski 64-200 Wolsztyn, ul. Żeromskiego 16 68 384 24 58
Andrzej Obst 64-200 Wolsztyn, ul. Żeromskiego 16 68 384 24 58,
502 185 891
Katarzyna Kaczmarek 64-200 Wolsztyn, ul. Żeromskiego 16 502 173 230
wrzesiński Paweł Antkowiak 62-300 Września, ul. Kaliska 1 61 436 07 88,
723 678 006
Mariola Piotrowska 62-300 Września, ul. Kaliska 1 61 436 07 88,
502 179 696
Agnieszka Jeżewska 62-300 Września, ul. Kaliska 1 61 436 07 88,
502 173 020
złotowski Monika Górzna 64-915 Jastrowie, ul. Poznańska 9 512 718 100
Kamil Mróz 77-400 Złotów, ul. 8 Marca 5 67 263 53 19,
​508 753 949
Lucyna Białczyk 77-400 Złotów, ul. 8 Marca 5 67 263 53 19,
512 717 757
Zbigniew Staszewski 77-400 Złotów, ul. 8 Marca 5 67 263 53 19
Justyna Chylewska 77-400 Złotów, ul. 8 Marca 5 67 263 53 19,
​512 717 999

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, wprowadziło przepisy ustalające jednolite kryteria stosowania na opakowaniu żywności oznaczenia „Produkt polski”.

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych produkty opatrzone oznaczeniem „Produkt polski” muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski, z tym że w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw, bakalii) w ilości do 25% masy tych produktów, pod warunkiem że składniki takie nie są wytwarzane w kraju. Więcej informacji o stosowaniu oznaczenia „Produkt polski” znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/produkt-polski1.

Znak „Produkt polski” dzięki prostej grafice, nawiązującej do polskiej flagi, jest łatwo zauważalny przez konsumentów, którzy kraj pochodzenia produktu traktują jako jedno z kryteriów zakupu. Wybierając żywność z oznaczeniem „Produkt polski” konsument ma pewność, że została ona wytworzona w kraju i z rodzimych surowców. Przy bogatej ofercie produktów na sklepowych półkach ma to ogromne znaczenie, a w efekcie przyczynia się także do budowania patriotyzmu konsumenckiego i wsparcia sprzedaży polskiej żywności.

Zachęcamy więc producentów rolnych do znakowania swoich produktów, a konsumentów do wybierania produktów oznaczonych znakiem „Produkt polski”.

Źródło informacji: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Jeżeli producent rolny w swoim gospodarstwie spełnia wymogi zazieleniania poprzez siew poplonów, to musi pamiętać, by wysiać je i utrzymywać na polu w odpowiednim terminie. I tak, w przypadku międzyplonu ścierniskowego należy wysiać rośliny w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia danego roku i utrzymywać na polu co najmniej do 15 października.

Od ubiegłego roku dopuszczono możliwość indywidualnego podejścia, a zatem wcześniejszego zaorania międzyplonu – tutaj wymogiem jest wysianie roślin w terminie po 1 lipca i utrzymanie na polu międzyplonu przez minimum 8 tygodni  od wysiewu mieszanki. Jednakże dodatkowo w ciągu 7 dni od daty wysiewu, a najpóźniej do  27 sierpnia, należy złożyć w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oświadczenie ze wskazaniem terminu wysiewu. W przypadku gdy oświadczenie nie zostanie złożone, przyjmuje się, że wybrany został wariant ze stałym terminem wysiewu i utrzymywania.

Osoby, które decydują się na wysiew międzyplonu ozimego muszą dokonać siewu roślin od 1 lipca do 1 października i utrzymać na polu co najmniej do 15 lutego.

Na międzyplonach utworzonych z mieszanek obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin przez okres ich utrzymania. W przypadku wsiewek trawy lub bobowatych drobnonasiennych w uprawę główną, zakaz ten obowiązuje od momentu zbioru uprawy głównej przez co najmniej osiem tygodni lub do momentu wysiewu kolejnej uprawy głównej. Zakaz ten obejmuje również zaprawę nasion.

W przypadku realizacji Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone w ramach „Działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego” PROW 2014-2020, jeżeli producent rolny posiada w swoim gospodarstwie międzyplony, których w danym roku i na danej działce nie wykazuje jako praktykę dodatkową, to taki obszar można jednocześnie zadeklarować jako obszar EFA pod warunkiem spełnienia wymogów dotyczących międzyplonów uznawanych jako obszar EFA. Jeżeli międzyplon w danym roku zostanie zadeklarowany jako praktyka dodatkowa, to w takim przypadku nie może być on jednocześnie zadeklarowany jako obszar EFA.

W przypadku realizacji wariantu 8.2 Międzyplon ozimy lub wariantu 8.3 Międzyplon ścierniskowy Pakietu 8. Ochrona gleb i wód „Programu rolnośrodowiskowego” PROW 2007-2013 albo wariantu 2.1 Międzyplony Pakietu 2. Ochrona gleb i wód w ramach „Działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego” PROW 2014-2020, międzyplonów uprawianych w celu realizacji ww. zobowiązań nie można jednocześnie zadeklarować jako obszar EFA. Jeżeli w gospodarstwie uprawia się więcej międzyplonów (ponad powierzchnię wynikającą ze zobowiązania) i nie są one deklarowane do ww. wariantów w ramach programu rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013 albo działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020, to międzyplony te można zadeklarować jako obszar EFA.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zapraszają Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego do udziału w XII Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: „ekologia-środowisko” oraz „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zaprasza gospodarstwa ekologiczne z Wielkopolski do udziału w konkursie. Doświadczenia dotychczasowe z uczestnictwa w tym konkursie są bardzo pozytywnie oceniane przez rolników. Nasi wojewódzcy laureaci wielokrotnie sięgali po laury krajowe, bądź plasowali się w pierwszej trójce gospodarstw najlepszych w kraju. W ubiegłym roku nasz Ośrodek został nagrodzony za zaangażowanie w konkurs.

Zgłoszenia udziału wraz ze szczegółowym opisem i dokumentacją zdjęciową należy kierować za pośrednictwem kierowników Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego do Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu z dopiskiem „Konkurs” (ul. Sieradzka 29, 60-163 Poznań).

Komisja konkursowa, powołana przez Dyrektora WODR w Poznaniu, dokona kompleksowej oceny zgłoszonych gospodarstw według kryteriów regulaminu konkursu, a także dokona nominacji do finału krajowego po jednym gospodarstwie z każdej kategorii.

Za merytoryczną stronę konkursu odpowiada Magdalena Świątkowska – główny specjalista ds. rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. 61 86 304 39), która opracuje wymagane prezentacje wybranych gospodarstw, przygotuje stosowną dokumentację oraz dokona zgłoszenia do etapu krajowego.

Poniżej w części „Pobierz załącznik” dostępny jest regulamin konkursu.

Utrzymanie minimalnej okrywy roślinnej wymaganej przepisami w sprawie norm DKR (30% GO gospodarstwa położonych na obszarach zagrożonych erozją wodną), na gruntach rolnych niezgłoszonych do płatności w ramach pakietu 8.

 

1. Wymogi dla wariantu 8.1.1 Wsiewki poplonowe i wariantu

                                          8.1.2 Wsiewki poplonowe - na obszarach zagrożonych erozją:

  1. wsiewanie roślin jako wsiewki poplonowej w rosnące rośliny ozime lub razem
    z siewem roślin jarych i utrzymanie ich przez okres zimy;
  2. zakaz stosowania wsiewek traw;
  3. sprzątnięcie słomy po żniwach;
  4. niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;
  5. przyoranie biomasy wsiewki poplonowej, z wyłączeniem uprawy gleby w systemie bezorkowym;
  6. niestosowanie ścieków i osadów ściekowych na wsiewkę poplonową.

 

2. Wymogi dla wariantu 8.2.1 Międzyplon ozimy i wariantu

                                          8.2.2 Międzyplon ozimy - na obszarach zagrożonych erozją:

  1. wykonanie po zbiorze plonu głównego siewu mieszanki roślin ozimych jako międzyplonu ozimego do dnia 15 września;
  2. stosowanie jako międzyplon wyłącznie mieszanki złożonej z minimum 3 gatunków roślin, przy czym gatunek rośliny dominujący w mieszance lub gatunki zbóż wykorzystywane w mieszance nie mogą przekroczyć 70% jej składu;
  3. zakaz stosowania mieszanki składającej się wyłącznie z gatunków zbóż;
  4. zakaz nawożenia w międzyplonie;
  5. niestosowanie komunalnych osadów ściekowych na międzyplon ozimy;
  6. zakaz stosowania pestycydów w międzyplonie;
  7. przyoranie biomasy międzyplonu ozimego, z wyłączeniem uprawy gleby w systemie bezorkowym;
  8. zakaz spasania międzyplonu ozimego poza okresem wiosny;
  9. niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;
  10. zakaz uprawy w plonie głównym mieszanki tych samych roślin, która była uprawiana w międzyplonie, (również ich form jarych);
  11. w przypadku uprawy międzyplonu ozimego w międzyrzędziach chmielnika, powierzchnia uprawy tego międzyplonu powinna stanowić około 67% łącznej powierzchni plantacji chmielu.

 

3. Wymogi dla wariantu 8.3.1 Międzyplon ścierniskowy i wariantu

                                           8.3.2 Międzyplon ścierniskowy - na obszarach zagrożonych          
                                                     erozją:

  1. wykonanie po zbiorze plonu głównego siewu mieszanki roślin jarych jako międzyplonu ścierniskowego do dnia 15 września;
  2. stosowanie jako międzyplon wyłącznie mieszanki złożonej z minimum 3 gatunków roślin, przy czym gatunek rośliny dominujący w mieszance lub gatunki zbóż wykorzystywane w mieszance nie mogą przekroczyć 70% jej składu;
  3. zakaz stosowania mieszanki składającej się wyłącznie z gatunków zbóż;
  4. zakaz nawożenia w międzyplonie;
  5. niestosowanie komunalnych osadów ściekowych na międzyplon ozimy;
  6. zakaz stosowania pestycydów w międzyplonie;
  7. przyoranie biomasy międzyplonu ścierniskowego, z wyłączeniem uprawy gleby
    w systemie bezorkowym;
  8. możliwość spasania biomasy międzyplonu ścierniskowego w okresie jesieni;
  9. niewznawianie zabiegów agrotechnicznych przed dniem 1 marca;
  10. zakaz uprawy w plonie głównym mieszanki tych samych roślin, która była uprawiana w międzyplonie, (również ich form jarych);
  11. w przypadku uprawy międzyplonu ozimego w międzyrzędziach chmielnika, powierzchnia uprawy tego międzyplonu powinna stanowić około 67% łącznej powierzchni plantacji chmielu.

 

Producenci rolni, którzy nie chcą dostosować swoich zobowiązań do nowych wymogów prawnych mogą w tym roku zakończyć program i nie będą zwracać dotacji.

Współautor: Anna Giera

Projekt „Gospodarz z energią” dzięki stronie www.gospodarzzenergia.pl w łatwy i przystępny sposób przekazuje rzetelną wiedzę, która ułatwi właściwe zainwestowanie we własne źródła energii elektrycznej i cieplnej. Za pomocą krótkiej ankiety można dopasować mikroinstalacje OZE do potrzeb gospodarstwa. Ponadto na stronie znajdują się bogate informacje na temat typów instalacji OZE, poradnik inwestora z informacjami praktycznymi, jak także reportaże przybliżające tematykę OZE.

Opracowała: Magdalena Świątkowska

Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty!

 

W ostatnim czasie do rolników ekologicznych rozsyłane były fałszywe wezwania do zapłaty dotyczące certyfikacji w rolnictwie ekologicznym. Fałszerze posługują się nazwą oraz adresem jednostki certyfikującej oraz logo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Do chwili obecnej (jak podają Jednostki) Jednostki nie przesyłały do swoich klientów żadnego pisma, dotyczącego dokonania dodatkowych wpłat.

Prosimy o czujność - opłaty w roku 2014 będą wnoszone na dotychczasowych warunkach.

Lista doradców rolnośrodowiskowych WODR w Poznaniu (wg stanu na dzień 3.02.2014 r.)

Lp. Powiat Imię i nazwisko Adres biura Telefon
1 chodzieski Janusz Marcinkowski Chodzież , ul. Ofiar Gór Morzewskich 5 067/2810278
723678020
2 chodzieski Krzysztof Leszczyński Chodzież , ul. Ofiar Gór Morzewskich 5 067/2810278
3 chodzieski Anna Szafranek Budzyń,  ul. Lipowa 6 067/2843201
4 chodzieski Andrzej Piętka Szamocin, ul. Rynek 10 067/2144679
5 czarnkowsko-trzcianecki Tadeusz Pertek ul. Kościuszki 88
64-700 Czarnków,
673431698
723678023
6 czarnkowsko-trzcianecki Dorota Wielgosz ul. Kościuszki 88
64-700 Czarnków,
797501683
7 czarnkowsko-trzcianecki Kazimierz Woźnicki Ul. Żeromskiego 14
64-980 Trzcianka
672166550
723678022
8 czarnkowsko-trzcianecki Czesław Nowakowski Ul. Kościuszki 34
64-730 Wieleń
797501684
9 czarnkowsko-trzcianecki Ryszard Wyrwa 64-733 Drawsko
Ul. Powstańców Wlkp 121

Ul. Wojska Polskiego 14
64-761 Krzyż Wlkp
797501680
10 gnieźnieński Grażyna Konieczna(Bartz) Ul. Langiewicza 2
62-230 Trzemeszno
797501685
11 gnieźnieński Mirosława Suchorska Ul.Roosevelta 114, 62-200 Gniezno 61426-48-30,
723678025
12 gnieźnieński Tatiana Pawlicka Łubowo1                 62-260 Łubowo 797501686
13 gnieźnieński Maciej Łykowski ul. Dworcowa 14    62-270 Kłecko 61/4270125(306)
14 gnieźnieński Zbigniew Bręklewicz ul. Różana 48
   62-220 Niechanowo    
0-61427 21 26
15 gostyński Anna  Nosek 63-800 Gostyń    ul. Wrocławska 8       655751677
723678027
16 gostyński Katarzyna Andrzejewska 63-840 Krobia     ul. Powstańców Wlkp.126 655712248
17 grodziski Genowefa Feldgebel ul. Mossego 9 , 62-065 Grodzisk Wlkp. 61/4448288,
723678028
18 grodziski Maria Średzińska ul. Mossego 9 , 62-065 Grodzisk Wlkp. 61/4448288
19 grodziski Kinga Wróbel UMIG Wielichowoul. Rynek 10
64-050 Wielichowo
797501689
61/4433918
20 grodziski Damian Kostański UG Kamieniec,
Ul. Tysiąclecia PP 25
64-061 Kamieniec
797709932
616791846
21 jarociński Jerzy   Pękała ul.Powstańców WLKP 1a   
63-220  Kotlin
62 740 54 84
22 jarociński Jacek Furmaniak ul.Mickiewicza 5
63-210  Żerków
62 740 38 09
23 jarociński Janusz Michałowicz ul.Al.Niepodległości 19a 
63-200 Jarocin
62 747 38 05
723 678 031
24 kaliski Julianna Durman 62-840 Koźminek,
ul. Kościuszki 7
62 76 32 731
25 kaliski Andrzej Marczak 62-831 Korzeniew Słuszków 27              62 72 61 359
26 kaliski Halina Modławska 62-800 Kalisz,      
ul. Kolegialna 4, 
62 75 75 423
27 kaliski Krystyna Nowak 62-860 Opatówek,        
 ul. Kościelna 2
62 76 18 938
28 kaliski Włodzimierz Sędziak 62-814 Blizanów,                Janków 101a       62 75 11 096
29 kępiński Ilona Szeląg-Gruszka Ul.Kościuszki 9/19,
63-600 KĘPNO
797-501-695
30 kępiński Piotr Twardowski Ul.Kościuszki 9/19,
63-600 KĘPNO
627828568,
723678035
31 kolski Dorota Mejsner Chodów 18;
62-652 Chodów
723678036
32 kolski Daniela Frontczak Ul.Turecka 6,
62-604 Kościelec
63-272-23-34
33 kolski Elżbieta Wilk Ul.Turecka 6,
 62-604 Kościelec
63-272-23-34
34 kolski Mariusz Rybczyński Ul. Plac 1000 – lecia P.P. 1, 62-640 Grzegorzew 797 501 696
35 kolski Zbigniew Ostrowski Plac Mickiewicza 1
62-660 Dąbie
691050605
36 kolski Anna Stanisławska Plac Mickiewicza 1
62-660 Dąbie
63 27 10 073
37 kolski Rafał Kotkowski Plac Wolności 3
62-650 Kłodawa
632730613
38 kolski Marta Grzelak ul.Kolejowa 13
62-600 Koło
63 26 16 815
39 kolski Zofia Dąbrowska-Żądło Ul. Główna 6
62-613 Osiek Mały
632717283
40 kolski Maria Krawiecka Ul. 70-lecia Niepodległości Polski 2, 62-635 Przedecz 63- 27-38-534
41 kolski Krzysztof Prusiński Plac Wolności 3
62-650 Kłodawa
63-2730613
42 kolski Danuta  Jaroniewska - Kapalska  60-620 Babiak ul. Poznańska 2 632737576
43 kolski Anna Sierakowska 62-641 Olszówka , Olszówka  15 797709940
44 kolski Ewa Kwapich ul.Kolejowa 13
62-600 Koło
632616814
45 koniński Elżbieta Dryjańska 62-510 Konin                         ul. Hurtowa 1 632438557
632426834
46 koniński Marta Błaszczyk 62-530 Kazimierz Biskupi  Plac Wolności 2 632121317
47 koniński Barbara Gęziak 62-513 Krzymów                   ul. Kościelna 2 632121337
48 koniński Agnieszka Przybyła 62-510 Konin                         ul. Hurtowa 1 632438557
49 koniński Józef Gęziak 62-510 Konin                         ul. Hurtowa 1 632438557
50 koniński Magdalena Kopeć 62-510 Konin                         ul. Hurtowa 1 632438557
51 koniński Alfred Kuźnik 62-580 Grodziec                   ul. Główna 17 632121338
52 koniński Jacek Michalski 62-540 Kleczew                     ul. Strażacka 1 632701114
53 koniński Wanda Nowak 62-571 Stare Miasto            ul. Główna 16 632121319
54 koniński Liliana Tatara 62-586 Rzgów                       ul. Konińska 8   632419053
55 koniński Danuta Tomaszewska 62-560 Skulsk                            ul. Targowa 2 632682030
56 kościański Mirosław Wójcik Ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan 655121936
723678040
57 kościański Jan Szczepaniak Ul. Młyńska 15, 64-000 Kościan 655121936
723678041
58 krotoszyński                               Magdalena Krawczyk
ul. Rynek 2
63-760 Zduny
797501700
59 krotoszyński                               Arkadiusz Trąbka ul. Polna 16,
63-700 Krotoszyn
62 725 27 74
62 722 74 96
60 leszczyński Ilona Górska ul.  Powstańców Wlkp. 7
64-111 Lipno
65/5340953
61 leszczyński Małgorzata Siekierska ul. Jeziorna 3, Brenno,
64-150 Wijewo
723678045
797501703
65/5494403
62 leszczyński Anna Łukaszyk-Kędziora ul. Niepodległości 72
64-100 Leszno
65/5200040
65/5261144
63 międzychodzki Władysław Wieczorek ul. Słowackiego 9, 64-400 Międzychód 95 748 29 68
723 678 047
64 międzychodzki Barbara Wróblewska ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 23,
64-420 Kwilcz
957 341 429
797 501 739
65 nowotomyski Roman Szulc Sielinko
ul. Parkowa 2
64-330 Opalenica
519623150
66 nowotomyski Krzysztof Labok Sielinko
ul. Parkowa 2
64-330 Opalenica
519623142
67 nowotomyski Teresa Ewa Tuliszka Sielinko, ul. Parkowa 2, 64-330 Opalenica 784962934
68 nowotomyski Gabriela Borowiak 64-310 Lwówek
ul. Ratuszowa 2
612956609
69 nowotomyski Grażyna Mikołajewska 64-316 Kuślin,            ul. Sczanieckiej 4 519623268
70 obornicki Zbigniew Zając Ul. Sądowa 5
64-600 Oborniki
612960589
723678050
71 obornicki Maciej Tyrakowski Ul. Nowa 2
64–610 Rogoźno
797501740
72 obornicki Krystian Karnicki Ul.  A.Mickiewicza 10 797501741
73 ostrowski Maria Biadała 63-440 Raszków
ul. Rynek 32
62-7343415
74 ostrowski Zbigniew Gronostaj 63-435 Sośnie
ul. Wielkopolska 29
62-7391045
75 ostrowski Elżbieta Nowacka 63-430 Odolanów
ul. Bartosza 14
797501708
76 ostrzeszowski Tomasz Szymański ul. Zamkowa 17,                     63-500 Ostrzeszów 62/730 19 36
77 ostrzeszowski Sylwia Rymanowska ul. Kolejowa 8,                     63-520 Grabów nad Prosną 62/726 14 32 
797 501 711
78 ostrzeszowski Mirosława Kaminik ul. Wieluńska 55,                 63-522 Kraszewice 62/731 20 96
79 pilski Czesława Klonowska 64-920 Piła, ul. Wojska Polskiego 49 b 67 216 03 80
80 pilski Jolanta Klupś 64-920 Piła, ul. Wojska Polskiego 49 b 67 214 80 06;
67 216 01 82
81 pilski Jerzy Markowski ul. Wojska Polskiego 49B 64-920 Piła                               723678056
82 pilski Izabela Saturska Urząd Gminy Białośliwie             
ul. Ks. Kordeckiego 1             
 89-340 Białośliwie

Urząd Gminy             
Miasteczko Krajeńskie            
ul. Dąbrowskiego 16            
89-350 Miasteczko Kraj.
723678057
83 pilski Grażyna Barczykowska Urząd Gminy Kaczory      
ul. Dworcowa 22          
 64-810 Kaczory
67/2842371 w.46
84 pleszewski Danuta Matusiak Marszew 24;     63-300 Pleszew 627427394
85 pleszewski Andrzej Otto UG Gołuchów  Ul. Lipowa 1;     63-322 Gołuchów 627617692
86 pleszewski Jolanta Szczepańska Marszew 24; 63-300 Pleszew; pok. 205 62 74 29 445
87 pleszewski Andrzej Machowicz Marszew 24; 63-300 Pleszew; pok. 205 62 74 29 444
88 pleszewski Jolanta Szydłowska Marszew 24;     63-300 Pleszew 627427237
89 poznański Wiktoria Maciejewska ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
61 86 30 418
90 poznański Magdalena Stachowiak ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
61 86 304 39
91 poznański Magdalena Świątkowska ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
61 86 304 39
92 poznański Izabela Mroczek ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
61 86 304 11
93 poznański Romuald  Buczkowski ul. Węgorka 20  
60-318 Poznań
723678060
94 poznański Elżbieta Rzeszowska ul. Węgorka 20
60-318 Poznań
723678061
95 poznański Iwona Graf ul. Węgorka 20
60-318 Poznań
723678060
96 poznański Magdalena Pawłowska ul. Śremska 75a
62-00 Mosina
795501716     
61 6796415
97 poznański Jarosław Cieśla ul. Powstańców Wlkp. 28         62-010 Pobiedziska  606837568
618153000
98 poznański Ewa Dewo ul. Dworcowa 5   62-052 Kostrzyn 797501717   616791508
99 poznański Anna Kucharska ul. Łąkowa 7    62-070 Dopiewo  505879133    618941660
100 poznański Kazimierz Surdyk ul. Poznańska 4  63-005 Kleszczewo 797501720     618176033
101 poznański Tadeusz Przybecki ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
618 630 429;
723 678 015
102 poznański Piotr Kujawa ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
618630427
103 poznański Marek Szymański ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
618630427
104 poznański Lucyna Grudzień-Kozaczka ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
61 86 304 25
105 poznański Aleksander Łukasiewicz ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
61 86 304 34
106 poznański Maciej Szłykowicz ul. Sieradzka 29,
60-163 Poznań
61 863 04 46
723 678 018
107 rawicki Halina Funka Gołaszyn 60
63-940 Bojanowo
65/5456463
108 rawicki Ryszard Paprocki ul. Buszy 5
63-900 Rawicz
65/5452971
109 rawicki Wioletta Kmiećkowiak Gołaszyn 60
63-940 Bojanowo
65/5456463
110 słupecki Adam Kwapich ul. Warszawska 16
62-400 Słupca
632771538
723678064
111 słupecki Julita Maślińska ul. Kościelna 4
62-410 Zagórów
632121327
797501724
112 słupecki Danuta Woźniak ul. Warszawska 16
62-400 Słupca
632771538
113 słupecki Ewa Wziętek ul. Rynek 26
62-406 Lądek
632763192
114 szamotulski Janusz Brodzik Gałowo  ul. Wierzbowa 10      64-500 Szamotuły 612920669  797501744
115 szamotulski Eugeniusz Wiśniewski Gałowo  ul. Wierzbowa 10      64-500 Szamotuły 612920669
116 szamotulski Jerzy Kryś Duszniki ul. Jana Pawła II 9, 64-550 Duszniki 616792483   723678067
117 średzki Andrzej Żołądkowski 63-000 Środa Wielkopolska
ul. Berwińskiego 1
612854491
118 średzki Hanna Frąckowiak 62-012 Dominowo
ul. Centralna 7
797709935
119 średzki Wojciech Grzelka 63-000 Środa Wielkopolska
ul. Berwińskiego 1
612854491
120 średzki Mariola Strauchmann 63-020 Zaniemyśl
ul.Średzka 9
612857307
121 śremski Kruk Zdzisław  Śrem ul. Sikorskiego 21.  63-100 Śrem 61-2835525
723678068
122 śremski Kobierska Wiesława Śrem ul. Sikorskiego 21.  63-100 Śrem 61-2835525
723678068
123 śremski Tokarek Artur Brodnica 41 
63-112 Brodnica
797709936
124 śremski Kmiecik Zofia Dolsk Pl. Wyzwolenia 3, 63-140 Dolsk 61-2825562
125 turkowski Marcin Jaros Przykona 62-731, 
ul. Szkolna7
797709942
126 turkowski Janusz Jurkiewicz  Turek 62-700,                      ul. Nowa22 63-2784717
127 turkowski Krzysztof Kwinciak Dobra 62-730,                       ul. Wiatraki 13 63-2799004
128 turkowski Leszek Skubiszewski Tuliszków 62-740,
ul. Buczka1
63-2793560
129 turkowski Barbara Straszewska Władysławów 62-710
ul. Rynek 43
723678073
130 turkowski Zofia Szymańska  Turek 62-700,              
ul. Nowa  22
63-2784717
131 wągrowiecki Beata Mączyńska U Gm. Mieścisko
Pl.Powstańców Wlkp. 13
62-290 Mieścisko
61-4284164
132 wągrowiecki Zbigniew Tomczak U Gm. Damasławek
Ul. Rynek 8
62-110 Damasławek
797709949
133 wolsztyński Katarzyna Kaczmarek Ul.Żeromskiego 16,
64-200 Wolsztyn
68 384 24 58
134 wolsztyński Jerzy Sita Ul.Żeromskiego 16,
64-200 Wolsztyn
68 384 24 58
135 wolsztyński Andrzej Obst Ul.Żeromskiego 16,
64-200 Wolsztyn
638842458
136 wolsztyński Henryk Ratajczak Ul.Żeromskiego 16,
64-200 Wolsztyn
68 384 24 58
137 wolsztyński Zenon Tomys Ul.Żeromskiego 16,
64-200 Wolsztyn
68 384 24 58
138 wolsztyński Jerzy Michalski Ul.Żeromskiego 16,
64-200 Wolsztyn
68 384 24 58
139 wrzesiński Dorota Gumienna 62-300 Września
ul. Kaliska 1
61 43-60-788
140 wrzesiński Mariola Piotrowska 62-300 Września
ul. Kaliska 2
61 43-60-788
141 wrzesiński Karol Jankowski 62-300 Września
ul. Kaliska 3
61 43-60-788
142 wrzesiński Paweł Antkowiak 62-300 Września
ul. Kaliska 4
61 43-60-788
143 złotowski Monika Górzna UGiM Jastrowie        ul. Żymierskiego 79 64-915 Jastrowie 67 266 20 86
144 złotowski Zbigniew Staszewski ul. 8-go  Marca 5       77- 400 Złotów 67 263 53 19
145 złotowski Kamil Mróz ul. 8-go  Marca 5       77- 400 Złotów 68 263 53 19
146 złotowski Krzysztof Sobotka ul. 8-go  Marca 5       77- 400 Złotów 69 263 53 19
147 złotowski Leokadia Baranowska UMiG Krajenka         ul. Wł. Jagiełły  9     77-430 Krajenka 67 263 88 10
148 złotowski Wojciech Karczewski ul. Wł. Jagiełły  9     77-430 Krajenka 68 263 88 10