Uprawa cebuli ozimej

    PDF

Coraz większym zainteresowaniem wielu producentów cieszy się uprawa cebuli ozimej, która pojawia się na rynku wiosną po wyczerpaniu zapasów cebuli z przechowalni. Rosnąca popularność tej uprawy związana jest przede wszystkim z opłacalnością produkcji. Wiadomo, że wiosną świeże warzywa są w „dobrej” cenie, co jest istotne dla producenta. Uprawa cebuli ozimej niesie za sobą pewne ryzyko związane z możliwością przemarznięcia roślin w przypadku braku okrywy śnieżnej - która skutecznie udaremnia przedostanie się mroźnego powietrza do wysianych roślin. Moment wystąpienie opadów śniegu jest ważny i najlepiej aby to było przed nastaniem mrozów. Wtedy to tkanki roślin cebuli są elastyczne i nie będą pękały pod zwiększającym się naporem śniegu. Termin siewu cebuli ozimej przypada w zależności od odmiany w różnych dekadach sierpnia. Dlatego zawsze w płodozmianie należy uwzględnić takie rośliny, które zwolnią w tym okresie pole pod zasiew. Istotnym elementem agrotechnicznym jest odpowiednie przygotowanie gleby, która powinna „odleżeć” Jest to bardzo ważny element. Nie spełnienie go kończy się zbyt głębokim siewem i nierównomiernymi wschodami. A warto pamiętać, że  równomierne wschody oznaczają wejście roślin w podobnym stanie rozwojowym w okres zimowania, co ma bardzo duży wpływ na zdolność do przetrwania zimy. Uważa się, że termin siewu powinien być tak dobrany, aby młode siewki cebuli przed nadejściem zimowych mrozów wytworzyły 3-4 liście i miały średnicę szyjki 5-8 mm (grubość ołówka). Nie należy przesadzać również z bardzo wczesnym siewem cebuli ozimej, ponieważ może dojść do jarowizacji i wiosną zamiast zgrubień na plantacji będą kwiatostany.

Cebula z siewu letniego powinna być uprawiana w II roku po oborniku. Podstawą do ustalenia właściwych dawek nawozów mineralnych w uprawie cebuli są wyniki analizy gleby na zawartość składników pokarmowych wykonane w laboratoriach lub stacjach chemicznych.

Przy zakupie nasion do uprawy należy uzyskać od przedstawicieli firm nasiennych dokładne informacje odnośnie optymalnego terminu siewu w określonych warunkach glebowo-klimatycznych. Na rynku znajduje się coraz więcej odmian cebuli ozimej -  np: Amigo F1, Labrador, Agra, Augusta, Electric, Swift, Wolf.  Po siewie należy zapewnić wschodzącym roślinom optymalną wilgotność podłoża. Przy niesprzyjających warunkach zakłada się deszczowanie plantacji. Warto również pomyśleć o zastosowaniu agrowłókniny na plantacji, która wpływa korzystnie na utrzymanie optymalnej wilgotności wierzchniej warstwy gleby. Ma to korzystny wpływ na wschody roślin i lepsze działanie środków chwastobójczych, stosowanych przedwschodowo. Agrowłóknina chroni również cebulę w okresie jesiennym przed szkodnikami a w okresie zimowym stanowi dodatkową ochronę przed mrozem. Uprawa cebuli pod agrowłókniną dodatkowo przyspiesza termin zbioru o 10-14 dni w porównaniu do uprawy bez stosowania okryć.

Jeśli rośliny dobrze przezimują, cebula ozima plonuje nie gorzej niż z tradycyjnego siewu wiosennego. W bardzo dobrych warunkach uprawy można uzyskać z 1 ha około 40 ton cebuli z zaschniętą łuską lub około 70-100 tys. pęczków cebuli świeżej.

 

Dorota Piękna-Paterczyk

SPD