Uwaga na bezpieczeństwo pracy pilarką!

    PDF

Praca pilarką łańcuchową naprawdę niesie ze sobą wiele zagrożeń. Prędkość liniowa łańcucha (piły łańcuchowej) często przekracza 20m/s!

Kontakt tak szybko poruszającego się ostrego łańcucha z ciałem nieść może ze sobą poważne dla zdrowia konsekwencje. Osoby zawodowo pracujące w sektorze usług leśnych muszą obowiązkowo ukończyć specjalny, zakończony egzaminem, kurs operatora pilarki. Tam, obok zasad bezpiecznej pracy, poznają elementy ergonomii (uczą się, jak małym wysiłkiem wykonać dużo pracy). Nie wszyscy użytkownicy pilarek łańcuchowych taki kurs ukończą (bo i nie wszyscy muszą), tym bardziej więc warto poznać zasady bezpiecznej obsługi i pracy pilarką łańcuchową. Pragnę zaznaczyć, że treści prezentowane poniżej i w kolejnych numerach są praktycznym, ale bardzo małym wycinkiem wiedzy na temat bezpiecznej pracy pilarką i zalecane jest pogłębienie ich poprzez lekturę stosownych broszur wydawanych przez producentów pilarek, rozmowę z doświadczony drwalami, a nawet ukończenie chociażby podstawowego kursu obsługi tego urządzenia (wszystko zależy od tego na ile często i jak często naszą pilarkę mamy zamiar eksploatować).

 

Proszę zwrócić uwagę na ilość wypadków w leśnictwie w 2010 roku w podziale na poszkodowanych i ilość zdarzeń.

Wg wydarzeń powodujących wypadki:

- W Polsce ogółem: 427, spowodowane przez uderzenie przez obiekt w ruchu: 99, spowodowane przez obciążenie fizyczne lub psychiczne: 48.

- W Wielkopolsce ogółem: 41, spowodowane przez uderzenie przez obiekt w ruchu: 12, spowodowane przez obciążenie fizyczne lub psychiczne: 1.

Wg przyczyn wypadków przy pracy:

- W Polsce ogółem: 799, z tego przez brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym: 39, spowodowane przez nieużywanie sprzętu ochronnego: 6, spowodowane przez niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika: 56, spowodowane przez niewłaściwy stan psychofizyczny pracownika: 20.

- W Wielkopolsce: : 84, z tego przez brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym: 3, spowodowane przez nieużywanie sprzętu ochronnego: 0, spowodowane przez niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika: 6, spowodowane przez niewłaściwy stan psychofizyczny pracownika: 1.

 

Proszę, bądź ostrożny, jeśli profesjonaliści ulegają wypadkom – jutro możesz to być Ty! Pamiętajmy – nieszczęścia bolą – nas samych, a zwłaszcza naszych bliskich!

 

Więcej informacji można na bieżąco uzyskać w prawie każdym numerze Poradnika Gospodarskiego wydawanego przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Bieżące informacje pochodzą z artykułu: Kimbar R., Szymański M. 2013, styczeń, s. 22-23. Dane statystyczne pobrano z Rocznika Statystycznego GUS Leśnictwo 2011, pobrano ze strony http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rl_lesnictwo_2011.pdf dostęp dnia 11 marca 2013r., godz. 10:20.

pilarka

Fot. Przykład bezpiecznego sposobu uruchamiania pilarki – stopa przytrzymuje dodatkowo urządzenie, włączony hamulec (foto. Robert Kimbar).

 

Specjalnie dla użytkowników Elektronicznej Platformy Świadczenia Usług wkrótce w specjalnym e-mailu (w formie .pdf) przekazany zostanie cały, oryginalny artykuł traktujący o bezpiecznej obsłudze pilarki łańcuchowej i bezpiecznej ścince i obalaniu drzew. Zachęcam do prenumeraty Poradnika Gospodarskiego.

 

Marek Szymański, dr inż., specj. ds. leśnictwa WODR w Poznaniu.