20 grudnia 2013

Klasyfikacja jakościowo-wymiarowa drewna „dla opornych”

Opracowanie: Marek Szymański
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Drewno sprzedawane w Polsce przez Lasy Państwowe przed sprzedażą klasyfikowane jest do klas i grup jakościowo-wymiarowych, którym odpowiadają odpowiednie symbole. W większości przypadków, im większe rozmiary, a mniej wad ma drewno, tym ma ono wyższą cenę. Oczywiście, każdy może się uprzeć i wkładać do pieca drewno okleinowe, ale… nie jest to najbardziej korzystny pod względem ekonomicznym zakup (koszt drewna okleinowego dębowego to około 1600PLN za 1 m3!). Jakie więc drewno powinniśmy kupić z przeznaczeniem na opał? Jest kilka możliwości:

Drewno grupy S4 – jest to drewno średniowymiarowe opałowe, jego średnica minimalna (bez kory) to 5 cm, średnica maksymalna nie jest określona. Najczęstszym powodem klasyfikacji drewna do tej grupy jest duży udział zgnilizny – norma dopuszcza nawet 50%. Zgnilizna, zwłaszcza destrukcyjna, poprzez rozkład substancji drzewnej znacznie obniża wartość opałową drewna.

Czasami jednak trafi a tu pełnowartościowe drewno, ale np. o niedopuszczalnej normą krzywiźnie lub zbyt krótkie dla przeznaczenia na inne sortymenty. Orientacyjne ceny netto drewna grupy S4 (VAT 8%) – mogą się różnić (nawet znacznie!!!) w zależności od nadleśnictwa:

- gatunki iglaste: 100zł/m3

- gatunki liściaste miękkie: 120zł/m3

- gatunki liściaste twarde: 160zł/m3

Drewno grupy S2 – drewno średniowymiarowe użytkowe. Zasadniczo nie jest drewnem przeznaczonym na opał, jak sama nazwa wskazuje (drewno opałowe nie jest drewnem użytkowym!), ale bywa wykorzystywane jako tzw. drewno kominkowe. Jego wymiary średnicy zawierają się w granicach 5 - 24 cm (S2a) lub 7 - 24 cm (S2b) liczone bez kory. Do S2 może być klasyfikowane tylko drewno pozbawione jakichkolwiek oznak zgnilizny miękkiej. Jest droższe od S4.

Orientacyjne ceny netto drewna krótkiego (do1,5m) grupy S2b (VAT 23%):

- gatunki iglaste: 200zł/m3

- gatunki liściaste miękkie: 180zł/m3

- gatunki liściaste twarde: 220zł/m3

Drewno grupy M1 – tzw. drobnica tyczkowa/tyczki. Są to małe drzewka o maksymalnej średnicy do 7cm w korze, okrzesane z gałęzi. Orientacyjne ceny netto drewna grupy M1 (VAT 23%) – wyłącznie przy samodzielnej wyróbce drewna:

- gatunki iglaste: 40zł/m3

- gatunki liściaste: 40zł/m3

Drewno grupy M2 – tzw. drobnica gałęziowa. Są to okrzesane gałęzie. Wymiary jak wyżej. W znakomitej większości przypadków  M1 i M2 nie posiada żadnych oznak zgnilizny (aczkolwiek w M2 jest dopuszczalna). Jest pełnowartościowym drewnem opałowym, tyle że charakteryzuje się małymi wymiarami i dużym nakładem pracy przy jego obróbce. Korzystna jest natomiast cena – znacznie niższa niż w przypadku drewna grup S4 i S2. Orientacyjne ceny netto drewna grupy M2 (VAT 8%) – wyłącznie przy samodzielnej wyróbce drewna:

- gatunki iglaste: 40zł/m3

- gatunki liściaste miękkie: 50zł/m3

- gatunki liściaste twarde: 60zł/m3

Do gatunków liściastych twardych zalicza się dęba, buka, graba, brzozę, jesion, wiąz, robinię.

Leżanina – może mieć różne symbole - drewno o udziale zgnilizny często powyżej 50%, czasami ma ograniczone zastosowanie nawet jako drewno opałowe. Są to często zapomniane przy wywozie sztuki drewna (np. z powodu braku fizycznej możliwości ich wywozu w terenie trudnodostępnym), które pozostając długo w środowisku leśnym uległy deprecjacji. Cena leżaniny to 15-30zł/mp. (metr przestrzenny). Najgrubszy portfel musi mieć osoba pragnąca zakupić tzw. drewno kominkowe, czyli gotowe do użycia, połupane polana. Ich średnia cena za metr sześcienny (nie mylić z przestrzennym), to ok. 350zł!

 

Marek Szymański, dr inż., specj. ds. leśnictwa

Opracowano na podstawie artykułu R. Kimbar, M. Szymański. Co należy wiedzieć kupując pilarkę? cz. I. Poradnik Gospodarski 2012r. nr 6.

Czytany 52406 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.