03 września 2013

Ważne dla producentów ekologicznych kontrolowanych dotychczas przez jednostkę Bioekspert Sp. z o.o

Opracowanie: Elżbieta Dryjańska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

na formularzu opracowanym przez Głównego Inspektora JHARS i udostępnionym na stronie internetowej: www.ijhars.gov.pl, w zakładce rolnictwo ekologiczne→zgłoszenie działalności. W sekcji IV – nazwa i numer poprzedniej jednostki certyfikującej, należy podać: Bioekspert PL-EKO-04, a w sekcji V – nazwę i numer nowej, wybranej jednostki certyfikującej. Aktualny rejestr jednostek certyfikujących w rolnictwie ekologicznym znajduje się na stronie internetowej http://www.ijhar-s.gov.pl/, a także jest dostępny na stronie internetowej: www.minrol.gov.pl, w zakładce: Rolnictwo ekologiczne→Kontrola i certyfikacja→Lista upoważnionych jednostek certyfikujących w Polsce.

Zgłoszenie działalności do nowej wybranej jednostki certyfikującej należy dokonać niezwłocznie, tak by  do dnia 8 października 2013 r. znaleźć się już pod kontrolą nowej jednostki certyfikującej. Wysłanie zgłoszenia 8 października nie jest równoznaczne z dotrzymaniem terminu, gdyż 8 października producent ma być już objęty kontrolą nowej jednostki a nie w dniu tym zgłaszać swą chęć przejścia do nowej jednostki. Jest to bardzo ważne i zwracamy na to szczególną uwagę. W przypadku braku dotrzymania tego terminu, producent taki straci prawo wprowadzania na rynek produktów z nawiązaniem do ekologicznej metody produkcji. Producent  zostanie  wyłączony z systemu kontroli i nie zostanie ujęty w wykazie przekazywanym przez jednostki certyfikujące Prezesowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co będzie skutkować konsekwencjami finansowymi wynikającymi z przepisów prawa dotyczących udzielania wsparcia finansowego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) - Program rolnośrodowiskowy (nie dotrzyma 5-cioletniego zobowiązania) a w działaniu: Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności ( brak certyfikatu – brak podstaw przyznania płatności).

Czytany 5331 razy Ostatnio zmieniany 03 września 2013

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.