18 kwietnia 2014

Gospodarstwo agroturystyczne – questing ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu przez agroturystów

Opracowanie: Jolanta Szczepańska
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego warto pomyśleć możliwości proponowania agroturystom questingu jako wciąż nowej atrakcji turystycznej. Przypomnijmy sobie znaczenie słowa „questing”. Jest to aktywna turystyka z zagadkami, odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego danego miejsca, zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu. Strona internetowa www.questing.pl tworzy bazę dostępnych questów w całej Polsce. Nie wszystkie jednak wielkopolskie questy zostały umieszczone na tej stronie. Pełny zbiór wielkopolskich questów można przejrzeć na stronie regionalnej http://regionwielkopolska.pl/. Aktualnie w Wielkopolsce przygotowanych jest 26 questów, związanych z różnymi częściami regionu. Na podanych stronach internetowych znajdują się krótkie opisy questów oraz ulotki do wydrukowania, konieczne, aby rozpocząć „wyprawę”. Questy warto dołączyć do atrakcji turystycznych polecanych agroturystom w 2014 roku!

Czekające na rozwiązanie przez agroturystów Wielkopolskie Questy to:

1. „Śladami Czarnej Halszki”- Legendarną mieszkanką XVI-wiecznych Szamotuł była Elżbieta z Ostroga, zwana Halszką. Wędrując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w queście poznasz jej losy i losy miasta.

2. „Wycieczka dookoła Wilkowyi” - Wyprawa prowadzi przez wieś Wilkowyję i miejsca, które odegrały ważną rolę w jej historii. Wilkowyja to wieś sołecka, położona w powiecie jarocińskim, w gminie Jarocin.

3. „Arboretum w Kórniku” - Wyprawa prowadzi po zakątkach Kórnickiego Arboretum, odkrywając tajemnice rosnących tam roślin. Kórnik to miejscowość położona ok. 20 km na południe od Poznania, przy drodze ekspresowej S11. Wejście do Arboretum znajduje się tuż koło Zamku.

4. „Czarnków – perła nad Notecią” - Wyprawa opowiada o tym jak rytm życia w dawnym Czarnkowie wyznaczała płynąca tu Noteć. Czarnków to miasto powiatowe w północnej Wielkopolsce. Leży na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 178, 181 i 183.

5. „Spotkanie z Marcinem Rożkiem” - Wyprawa prowadzi po urokliwych zakątkach Wolsztyna śladami znanego wielkopolskiego rzeźbiarza Marcina Rożka. Wolsztyn leży w zachodniej części województwa wielkopolskiego przy drodze krajowej nr 32, pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą.

6. „Po Pile przez chwilę” - Uczestnicy zabawy w czasie wędrówki poznają miejsca związane z historią miasta. Piła to miasto powiatowe w północnej Wielkopolsce, położone na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 10  i 11.

7. „Wokół klasztoru” - Wyprawa przybliży Ci historię zespołu pocysterskiego, znajdującego się w Owińskach. Owińska to wieś położona przy drodze wojewódzkiej nr 196, na trasie Poznań – Wągrowiec.

8. „Początki lokacyjnego Kalisza” - Quest opowiada o lokacji Kalisza, pokazuje najstarsze zakątki miasta. Kalisz to miasto nad Prosną, w południowej Wielkopolsce, na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 12 i 25

9. „Quest Tour De Turek” - Wyprawa przedstawia historię, kulturę oraz walory turystyczne Turku. Pozwala zapoznać się z ciekawostkami związanymi z miastem. Turek to miasto położone we wschodniej części Wielkopolski, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych prowadzących do Poznania, Łodzi, Konina, Kalisza i Sieradza.

10. „Wędrówki Dendrologiczne” - Wędrowcy docierają do Gołuchowa. Akcja toczyć się będzie na terenie parku-arboretum, należącym do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, jednostki Lasów Państwowych. Opowieść zaczyna się od Muzeum Leśnictwa, tzw. „Oficyny”. Quest wyznacza trasę, na której można spotkać ciekawostki dendrologiczne. Dendrologia to nauka o drzewach, słowo to pochodzi z greckiego dendros – drzewo i logos – nauka.

11. „Senatorską z Lipskim” - Zaszczytne miejsce w historii Chocza zajmuje rodzina Lipskich. Zarówno o nich, jak i o Choczu wiele się dowie każdy uczestnik naszej zabawy. Chocz leży przy drodze wojewódzkiej nr 442, ok. 32 km od Kalisza, 47 km od Wrześni oraz 12 km od Pleszewa.

12. „Zamek w Kórniku” - Wyprawa prowadzi po komnatach kórnickiego zamku. Przewodnikiem jest jego budowniczy – Tytus Działyński. Kórnik to miejscowość w Wielkopolsce, położona ok. 20 km na południe od Poznania, przy drodze ekspresowej S11.

13. „Śladami Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej” - Quest proponuje wyprawę śladami Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej, wielkiej miłośniczki sztuki, twórczyni pierwszego prywatnego muzeum w Gołuchowie z wyjątkową kolekcją waz greckich. Gołuchów leży w południowej Wielkopolsce, powiecie pleszewskim, nieopodal Kalisza, przy drodze krajowej nr 12, w odległości 100 km od Poznania – stolicy regionu. Ma do zaoferowania wielkie bogactwo walorów turystycznych, kulturowych i przyrodniczych. Zabytki architektury Gołuchowa należą do unikatowych w Polsce.

14. „Śladami historii Pleszewa” - Quest  pozwala przenieść się w czasie i z niewielką pomocą wyobraźni odbyć spacer po Pleszewie sprzed lat, a przy tym dobrze się bawić i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Pleszew to miasto w województwie wielkopolskim, położone ok. 90 kilometrów od Poznania i ok. 30 kilometrów od Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Miejsce skrzyżowania drogi krajowej nr 11 i 12.

15. „Tajemne ruiny i podziemne przejście” - Legendy i historia dwóch wsi – Skrzebowej i Moszczanki. Questowicze wędrują po Skrzebowej i Moszczance, wioskach w gminie Raszków, w powiecie ostrowskim.

16. „O czym milczą rzeźby” - Na Starym Rynku w Poznaniu znajduje się wiele rzeźb i pomników, kryjących niezwykłe tajemnice, które pozna uważny uczestnik wyprawy. Wędrowcy docierają do Poznania, stolicy Wielkopolski. Opowieść rozpoczyna się na Starym Rynku.

17. „Królewski Poznań” - Wyprawa opowiada o dawnym Poznaniu, o jego historii i mieszkańcach, a w czasie całej drogi wędrowcom towarzyszy … orzeł. Wędrowcy docierają do Poznania, stolicy Wielkopolski. Opowieść rozpoczyna się na Starym Rynku.

18. „Błogosławiony w Jaszkowie” - Quest prowadzi po miejscach związanych z życiem i działalnością bł. Edmunda Bojanowskiego, który tu właśnie założył pierwszą ochronkę dla dzieci i w miejscowym kościele został pochowany. Jaszkowo to niewielka wieś w powiecie śremskim, położona ok. 40 km na południe od Poznania.

19. „Królewski Śrem czyli z duchem od klasztoru do klasztoru” - Przewodnikiem i narratorem historii Śremu jest duch dawnego zakonnika, który.... Aby się dowiedzieć co takiego uczynił trzeba przejść trasę questową rozwiązując przygotowane zadania i zagadki, a na końcu dotrzeć do miejsca, gdzie została ukryta pieczęć! Śrem to miasto powiatowe nad Wartą, położone ok. 50 km na południe od Poznania.

20. „Pyzdry Kazimierza Warte” - Rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w queście uczestnik zabawy poznaje historię miasta, z okresu jego świetności. Wędruje uliczkami Pyzdr, na koniec docierając do miejsce, gdzie została ukryta skrzynia skarbów z pieczęcią. Pyzdry to miasto w Wielkopolsce nad Wartą, położone ok. 70 km na południowy wschód od Poznania.

21. „Śladami Piastów” - Kupując bilet wstępu do grodu w Gieczu można otrzymać ulotkę z tekstem zabawy. Wybierając taką formę zwiedzania można poznać najciekawsze miejsca grodu oraz związane z nimi historie, przy okazji świetnie się bawiąc. Giecz to miejscowość położona w powiecie średzkim, ok. 35 km na południowy wschód od Poznania.

22.  „Trzcianka-tropem historii” - Miasto położone nad jeziorami, zatopione w zieleni, ma ciekawą historię i własną legendę. Można je poznać przechodząc questową ścieżkę, na której czekają zadania i zagadki. Trzcianka to miasto powiatowe w północnej Wielkopolsce, położone ok. 90 km na północ od Poznania.

23. „Wolsztyn - śladami wybitnych postaci” - Miasto znane przede wszystkim z ostatniej w Europie czynnej parowozowni. Jednakże poza parowozownią Wolsztyn ma do zaoferowania znacznie więcej. Z miastem związało swoje losy kilka wybitnych postaci, których losy można prześledzić rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w ulotce questowej. Wolsztyn to miasto powiatowe w zachodniej Wielkopolsce, położone ok. 70 km na zachód od Poznania.

24. „Miłosław zawsze polski” - Miłosław ma tak bogatą historię, że mógłby nią obdzielić kilka innych miejscowości. I właśnie niewielki fragment tej historii pozna uczestnik zabawy rozwiązując zadania i zagadki zawarte w ulotce questowej. Tematem przewodnim jest walka mieszkańców Miłosławia o zachowanie polskości, przeplatająca się z wielką historią XIX-wiecznej Wielkopolski. Miłosław – położony ok. 50 km na południowy wschód od Poznania przy drodze krajowej nr 15.

25. „Nowotomyski biznes na przełomie wieków” - Nowotomyski quest pokazuje, że miasto nie tylko „wikliną stoi”. Uczestnik zabawy poznaje przemysłowo-handlowe dzieje miasta. A że jest to historia ciekawa i barwna można się przekonać, rozwiązując wiele zagadek. Nowy Tomyśl to miasto położone 68 km na zachód od Poznania, można do niego dojechać drogami wojewódzkimi nr 307, 308 i 305 (zjazd z autostrady A2).

26. „Szwajcaria Chodzieska” - Chodzież to miasteczko znane z porcelany oraz malowniczego położenia na północy Wielkopolski, a także z Jeziora Miejskiego. Aby poznać jego walory krajoznawcze oraz ciekawą historię, warto wybrać się na wycieczkę wraz z questem. Dlaczego okolicę nazywa się Szwajcarią Chodzieską oraz odpowiedzi na inne interesujące pytania znajdziesz, rozwiązując zadania questu. Chodzież to miasto powiatowe w północnej Wielkopolsce, położone ok. 70 km na północ od Poznania, przy drodze krajowej nr 11.

 

Opracowano na podstawie stron internetowych wymienionych w tekście.

Czytany 5812 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.