22 czerwca 2015

Aktualna sytuacja cen nawozów w Wielkopolsce

Opracowanie: Salomea Antoniak
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • PDF
  • Wydrukuj
  • Email

Ceny nawozów w sezonie wiosennym w województwie wielkopolskim w większości mają tendencje wzrostową. W porównaniu do sezonu wiosennego roku poprzedniego ceny nawozów azotowych są porównywalne.  Cena saletry amonowej w kwietniu w 2014 roku jest taka sama jak w porównywalnym okresie br. Natomiast cena mocznika jest wyższa o 2 zł / dt co stanowi wzrost o 1,29% do ceny z porównywalnego okresu, a cena saletrzaku wzrosła w tym samym okresie o 3 zł/dt tj. o 2,43%. 

Ceny nawozów potasowych w kwietniu br. w porównaniu do tego samego miesiąca roku poprzedniego mają różne tendencje.  Cena soli potasowej 60% w porównywalnym okresie obniżyła się o 1 zł/dt tj. o 0,62%, a cena siarczanu potasu wzrosła w tym samym czasie o 18 zł/dt tj. o 7,31%.

Ceny nawozów fosforowych w w/w okresie miały tendencję spadkową. Cena Superfosfatu granulowanego 18% obniżyła się o 8,5zł/dt, tj. o 9,49%, natomiast cena superfosfatu wzbogaconego 40% obniżyła się o 7 zł/dt tj. o 4,4%.

Ceny nawozów wieloskładnikowych w sezonie wiosennym b.r. w stosunku do cen tego samego okresu ubiegłego roku miały tendencję spadkową. Cena polifoski  8:24:24 obniżyła się w porównywalnym okresie o 12zł/dt tj. o 6,21%, cena polifoski 6:20:30 obniżyła się o 13 zł/dt tj o 6,77% natomiast polifoska  4:12:32 %  obniżyła się o 7 zł/dt to jest o 3,5%

W Wielkopolsce występowały wyraźne sezonowe zmiany cen nawozów. Sezonowe wzrosty cen obserwowano w miesiącach styczeń-maj, a sezonowe spadki cen w ostatnim kwartale poza  stale wzrastającą ceną w przypadku siarczanu potasu.

Czytany 2667 razy

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.