Alpakarnia i nie tylko. Atrakcje w powiecie konińskim
Powiat koniński obfituje w liczne atrakcje turystyczne oraz daje możliwości wypoczynku w sprzyjających okolicznościach przyrody. Nie bez powodu rejony te nazywane są wielkopolskimi mazurami. Strefy pobliskich jezior coraz częściej przekształcane są w całe kompleksy rekreacyjno-wypoczynkowe, tworząc miejsce relaksu dla całej rodziny.
Bliskość zurbanizowanych cieków wodnych uzupełniają liczne restauracje, ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe czy też domki. Oprócz zadbanych plaż, turyści mają możliwość przejazdu statkami „Pawełek”, wypożyczenia sprzętu wodnego czy zabawy w wakeparku.
Dla osób pasjonujących się architekturą oraz historią atrakcyjne będą zabytkowe konińskie budowle, takie jak: ratusz pochodzący z przełomu 18. i 19. wieku, dworek Zofii Urbanowskiej z 19. wieku, kościół świętego Bartłomieja z przełomu 14. i 15. wieku oraz znajdujący się obok dość charakterystyczny akcent miasta – romański słup drogowy z 12. wieku. Warto podkreślić, że słup jest najstarszym tego typu zabytkiem w Polsce. Dwie najciekawsze strefy rekreacyjne Konina warte obejrzenia to bulwary nadwarciańskie oraz park imienia Fryderyka Chopina.
Dla osób szukających bardziej nietuzinkowej formy rozrywki, Konin proponuje wizytę w Parku Makiet Mikroskala. Obiekt ten wychodzi naprzeciw znudzonemu społeczeństwu – jest to miejsce wyróżniające się nie tylko na terenie Polski, ale i Europy. Szeroka oferta edukacyjna pozwoli zadowolić najbardziej wybrednych koneserów, na odwiedzających czeka około 50 różnych makiet, warsztaty, oferty dla osób indywidulanych oraz grup zorganizowanych.
Perły powiatu konińskiego
Rejon koniński obfituje w liczne jeziora i naturalne skarby przyrody, z roku na rok przyciągające coraz większą rzeszę turystów. Kompleksy jezior znajdują się na terenie siedmiu gmin powiatu konińskiego: Kazimierz Biskupi, Kleczew, Skulsk, Sompolno, Ślesin, Wilczyn oraz Wierzbinek. Oprócz terenów do plażowania są także inne atrakcje, które warto zobaczyć: rezerwaty, liczne szlaki rowerowe, obiekty sakralne czy zabytkowe budowle.
Do innych atrakcji w tych gminach wartych zobaczenia należą: Puszcza Bieniszewska na terenie gminy Kazimierz Biskupi oraz usytuowany w Bieniszewie klasztor pochodzący z przełomu 16. i 17. wieku. W gminie Skulsk oprócz kompleksu jezior warto odwiedzić Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym znajduje się drewniana pieta pochodząca z 1420 roku. Z kolei na terenie gminy Sompolno warto zwiedzić pałac w Lubstowie. Jest on neoklasycystycznym zabytkiem pochodzącym z 19. wieku. Na terenie gminy Ślesin występują liczne jeziora i obiekty związane z turystyką rekreacyjną. Będąc w tej okolicy warto wygospodarować trochę więcej czasu i wybrać się do Bazyliki w Licheniu Starym oraz lasu koło Grąblina, gdzie w 1850 roku miejscowemu pasterzowi objawiła się Matka Boża. Jeśli chodzi natomiast o gminę Wilczyn, miejscem, które warto zobaczyć jest Skansen Archeologiczny w Mrówkach.
Weźmy pod lupę jedną z wyżej opisanych gmin, aby bliżej pokazać bogactwo tego regionu. Znalezienie czasu oraz przyjaznego miejsca do wypoczynku jest w obecnych czasach szczególnie ważne dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Gmina Ślesin, na terenie której znajdują się jeziora: Mikorzyńskie, Wąsowskie, Ślesińskie oraz Licheńskie, posiada liczne restauracje, hotele, ośrodki wypoczynkowe, domki oraz obiekty agroturystyczne. Jest też możliwość skorzystania z pól namiotowych. Okolica jest bardzo dobrze zaopatrzona w liczne strefy i obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe. Bezpośrednio przy jeziorze Ślesińskim znajdują się tężnie, park linowy, skatepark, wakepark oraz obiekt do paintballu. Kilka kilometrów od Ślesina można odwiedzić pobliską alpakarnię. Miłośnicy wypoczynku przy wodzie z pewnością znajdą coś dla siebie. Wędkarstwo, kajaki, rowerki wodne, rejs statkiem i wiele innych atrakcji...