Racot, nie tylko stadnina
Gospodarstwo prowadzone od stuleci przez ludzi z pasją, budzi podziw i zyskuje coraz większe uznanie wśród hodowców.
Spółka Stadnina Koni „Racot” to położona nieopodal Kościana malownicza hodowla koni z osiemnastowiecznym pałacem, Rezydencją Prezydentów Rzeczypospolitej, gdzie bywali Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, ze starym parkiem i muzeum powozów, a wśród nich pojazd, którym podróżował Ignacy Paderewski.
To również nowoczesne zagrody hodowli bydła i uprawy roślinne rozciągające się na dwóch tysiącach hektarów w miejscowościach Racot, Przysieka i Gryżyna. Jednak, przede wszystkim dzisiaj, to przedsiębiorstwo, które tworzą ludzie oddani swojej pracy, dbający z pasją i zaangażowaniem o dobrostan zwierząt i rozwój infrastruktury gospodarstwa.
Znają się na koniach
Miejscowość Racot kojarzy się z hodowlą wierzchowców, znanych niemal na całym świecie, a historia miejscowego Zakładu Chowu Koni sięga 1925 roku. Anna Bielawa-Smoczyk jest doświadczonym hodowcą koni. Dba o nie, jak o własną rodzinę. Nadaje źrebiętom imiona jak: Beauty Star R, Autsajder R, Grivanos R, Tsunami R. Jednak jest szczególnie dumna z ostatniego osiągnięcia, Nagrody Polskiego Związku Hodowców Koni dla najlepszego konia Czempionatu Koni Wielkopolskich w 2023 roku. – Mamy 133 konie własne, wiele z nich posiada tytuły czempionów. Wygrywają wystawy, zawody sportowe – podkreśla z dumą. – Obecną infrastrukturę do hodowli tworzyliśmy od wielu lat. Remontowaliśmy hale oraz stajnie, których mamy aktualnie dziesięć, stworzyliśmy profesjonalny plac treningowy, alejki wokół niego i zajęliśmy się pracą nad jakością hodowli. Dzisiaj przynosi to efekty, a konie zdobywają nagrody – opowiada Anna Bielawa-Smoczyk. Nad inwestycjami i spójnym rozwojem przedsiębiorstwa czuwa Andrzej Jęcz, prezes zarządu Stadnina Koni „RACOT” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Plac treningowy wypełnia 500 ton piasku, który sprowadziliśmy spod Strzegomia. Jego ziarna mają kształty graniastosłupa, dzięki czemu przy zainstalowanym systemie nawodnienia i osuszania powierzchnia placu jest najlepsza z możliwych do trenowania koni – mówi prezes i dodaje, że to tylko jedna z wielu inwestycji, jakie zostały poczynione w stadninie. Każdy etap hodowli koni, codziennej opieki, rozwoju, aż po imprezy branżowe, których jesteśmy organizatorem wymaga odpowiedniego zaangażowania i warunków – zaznacza i dodaje, że właśnie dlatego do stadniny ustawiają się w kolejce także prywatni właściciele koni, którzy chcieliby trzymać tutaj swoje zwierzęta. Obecnie w pensjonacie dla koni mieszka ponad 140 zwierząt, którym stadnina zapewnia dach nad głową, ściółkę i karmienie.
Hodowla bydła też nagrodzona
Hodowla koni to jednak nie jedyna specjalność przedsiębiorstwa. W ostatnich kilku latach mocno rozwinęła się również hodowla bydła. Z poczynionymi inwestycjami w infrastrukturę mocno poprawiła się sytuacja ekonomiczna gospodarstwa, przy zachowaniu dbałości o dobrostan zwierząt. – Jeszcze nie tak dawno, w 2018 roku, wydajność mleczna krów była na poziomie 8900 litrów, dzisiaj jest to 13400 litrów – mówi Maciej Wojciechowski, kierownik hodowli bydła. – Poprawiliśmy zdrowotność zwierząt, skróciliśmy okres międzywycieleniowy do 380 dni i poprawiliśmy skuteczność inseminacji, do wskaźnika 2,4 słomki z nasieniem – tłumaczy Wojciechowski. – Przy pomocy aplikacji cyfrowych monitorujemy ruję jałówek, dbamy o jakość genetyczną kupowanego nasienia i to przynosi efekty. Mamy obecnie blisko 400 krów, od których otrzymujemy 4,5 miliona litrów mleka rocznie – dodaje i wskazuje na ostatnie osiągnięcie. W Nowej Obrze 12 kwietnia 2023 roku odbyły się „Mleczne Laury” województwa wielkopolskiego zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wielkopolski Związek Hodowców Bydła, gdzie hodowla Racot otrzymała drugie miejsce w rankingu wydajności mlecznej uzyskanej w stadach od 300 do 500 krów. – Nagroda wydajności mlecznej mobilizuje nas do dalszej pracy i kolejnych inwestycji – mówi prezes Andrzej Jęcz. – Rozpoczęliśmy już budowę hali udojowej na 30 stanowisk „bok w bok”, to będzie druga nasza hala, a dotychczasowa jest na 20 stanowisk – tłumaczy prezes spółki. Inwestycja z pewnością szybko się zwróci, ponieważ w niedalekiej odległości od Racotu znajduje się jeden z największych magazynów odbiorcy mleka – Mlekovity.
Produkcja roślinna z pomocą WODR
W gospodarstwie rolnym grunty orne stanowią 1360 hektarów. Wsparcie kompetencyjne w zakresie produkcji roślinnej świadczy przedsiębiorstwu Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a Racot należy do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR. – Zawsze możemy liczyć na pomoc doradcy WODR, a współpraca jest modelowa – podkreśla prezes Andrzej Jęcz. – Wnioski są bardzo dobrze przygotowane, jesteśmy na bieżąco informowani o możliwościach wsparcia, regulacjach i programach, które się pojawiają – podkreśla prezes.